Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
F1aXion NewsΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 NURBURGRING GP

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




NURBURGRING GP Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: NURBURGRING GP   NURBURGRING GP Empty2/6/2010, 16:04

Ο αγώνας στην ιστορική πίστα του Nurburgring ήταν μια κόπια του αγώνα της ομάδας στην Μαλαισία.
Στα επίσημα δοκιμαστικά έγιναν τα ίδια λάθη. Το μονοθέσιο δεν φορτώθηκε με τα κατάλληλα settings με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να αποδώσει τα αναμενόμενα. 9η θέση λοιπόν, ενώ το μυαλό ήταν στον αγώνα αφού ξέραμε ότι μπορούμε να κινηθούμε ταχύτερα.
Καμπάς:
Ο αγώνας ξεκίνησε κάτω από άστατες καιρικές συνθήκες και εγώ έπρεπε να πιέσω από την αρχή. Γρήγορα ανέβηκα στην 6η θέση και συνέχισα να πιέζω για την 5η. Τελικά κέρδισα και την 5η θέση για λίγο, αφού ένα μικρό λάθος με ανάγκασε να την ξαναπαραχωρήσω. Η μάχη όμως δεν τελείωσε εκεί. Συνέχισα να πιέζω με αποτέλεσμα ένα λάθος του αντιπάλου μου να με φέρει ξανά στην 5η θέση. Με δρόμο ανοιχτό πλέον μπροστά μου προσπάθησα να ανοίξω την διαφορά από τους διώκτες μου. Στη συνέχεια μου δόθηκε η ευκαιρία να κερδίσω άλλη μια θέση, αφού η διαφορά μου από την Force India του Φάκη έκλεινε συνεχώς. Τελικά κράτησα μια διαφορά ασφαλείας 2", αφού δεν ήθελα να διακινδυνέψω ένα ατύχημα σε επικείμενη εμπλοκή μαζί του, γνωρίζοντας ότι έχει μηχανικό πρόβλημα, ενώ ταυτόχρονα κι εγώ με φθαρμένα τα ελαστικά μου θα έμπαινα σύντομα για pitstop και η προσπέραση θα γινόταν εκεί.

Το 1ο pitstop μου κύλισε ομαλά και πλέον είμουν σε θέση να διεκδικήσω την 3η θέση. Το 2ο σκέλος του αγώνα ήταν αρκετά πιεστικό, αφού η McLaren του Αξιώτη από την 4η θέση πλέον, έδειχνε να πιέζει αρκετά προσπαθώντας να ροκανίσει την διαφορά που είχαμε.
Το 2ο pitstop δεν ήταν ότι καλύτερο, με αποτέλεσμα βγαίνοντας από τα pit, η διαφορά από την McLaren να έχει μειωθεί αρκετά. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να αφήσω την 3η θέση στο βάθρο και πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια. Η αγωνία ήταν έκδηλη σε όλη την ομάδα.


NURBURGRING GP 2cp2l34

Πάτησα λοιπόν το γκάζι ανοίγοντας σταδιακά την διαφορά, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης από την McLaren και ελπίδες για επικείμενη μάχη στο τέλος του αγώνα.
Ήταν ο ωραιότερος αγώνας μου μέχρι τώρα, όχι λόγω της τελικής κατάταξης, αλλά λόγω της συνολικής ροής του αγώνα και της ομαλής διεξαγωγής όλων των διαδικασιών από την ομάδα.
Τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο για όλη την δουλειά που έχουν κάνει μέχρι τώρα στο μονοθέσιο και αποδίδει τόσο καλά κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες, με αποκορύφωμα την 3η θέση στον σημερινό αγώνα.


NURBURGRING GP 2m5ia86

NURBURGRING GP 4jngv7
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
NURBURGRING GP
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πίστες-Πείτε τη γνώμη σας.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Περασμένα Πρωταθλήματα :: F1aXion Πρωτάθλημα 2009-2010 :: TEAMS HEADQUARTERS :: ING RENAULT-
Μετάβαση σε: