Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
F1aXion NewsΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Σκέψεις....

Πήγαινε κάτω 
+18
theBrain
Antonis Kliamenakis
migf1
Spiros Fakis
Stephen
Pambos
Reisis
sakisthegr
Billie Jean
Giouvannakis Asterios
proedros4
Schumi
killbill
Vastzo
thanos341
Silkman
Fugitiv3R
Armada
22 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty31/12/2009, 11:22

Καλησπέρα σε όλους.......

Τιτλοφόρησα αυτή τη θεματική ενότητα με τον συγκεκριμένο τίτλο γιατί πραγματικά θα ήθελα να καταθέσω στην αγάπη σας μερικές σκέψεις.......

Μετ ου πολύ το 2009 θα αποτελεί παρελθόν και με τη βοήθεια του Θεού εισερχόμαστε στο 2010........ Οι σκέψεις που έχω να καταθέσω έχουν να κάνουν με αυτό το οποίο ζήσαμε σαν ομάδα πριν από λίγο καιρό αλλά και με αυτά που βιώναμε περίπου πριν ένα χρόνο όταν και το πρωτάθλημα στο οποίο συμμετείχαμε οι περισσότεροι από εμάς ήταν εν εξελίξει.....

Δεν σας κρύβω ότι εδώ και λίγους μήνες από τη μέρα δηλαδή που συμμετείχα στον τελευταίο αγώνα με μονοθέσιο F1 έχω βρει σε γενικές γραμμές την ηρεμία μου..... συνειδητοποίησα πόσο "άγχος", "υπερένταση", "αγωνία" και πολλές φορές "προβληματισμό" μου έδωσε αυτό που λέγαμε "εξομοίωση" αγώνων F1......

Δεν ξέρω αν μπορώ να καταγρἀψω όλα αυτά τα οποία ένιωθα....... και ευχάριστα.....και δυστυχώς δυσάρεστα....... Επειδή όμως φύγαμε ή μάλλον μας διώξανε με πολύ περίεργο τρόπο θα ήθελα να παρακαλέσω για μερικά πράγματα.......

Εαν αυτό το οποίο σκοπεύουμε να κάνουμε είναι μια απλή εξομοίωση αγώνων F1 με όλα τα σχετικά γύρω από αυτή σε όσο το δυνατό υψηλό βαθμό, μπορώ να σας πω με ευθύτητα ότι κύριοι σας ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα πάρω....... προτιμώ την ηρεμία μου, την ησυχία μου, την με διαφορετικό τρόπο ευχαρίστησή μου........ δεν θα συμμετάσχω....δεν θέλω.....θα παραμείνω ένα απλό μέλος που θα διαβάζει τα τεκταινόμενα για νικητές, για ηττημένους κλπ.........

Εαν όμως σε όλα τα παραπάνω μπορούμε να προσθέσουμε και δυο τρία στοιχεία που θα μας κάνουν "διαφορετικούς" από όλους τους άλλους, τότε ναι μπορώ να συμμετάσχω και να βοηθήσω όπως μπορώ......

Θα ήθελα λοιπόν να προσθέσουμε αυτά τα δυο τρία στοιχεία.......

Παρακαλώ λοιπόν τους υπευθύνους να "μας" διασφαλίσουν ότι όλοι εδώ μέσα είμαστε "μια" ομάδα με "συγκεκριμένο" σκοπό και στόχο ενωμένοι χωρίς αντιπαραθέσεις και εγωισμούς........είμαστε όλοι εδώ με προοπτική να βοηθάμε ο ένας τον άλλο να γίνουμε καλύτεροι όχι στην οδήγηση μόνο αλλά και ως "Άνθρωποι"........ ότι εδώ δεν έχουμε κάτι που να μας χωρίζει αλλά έχουμε στοιχεία που μας ενώνουν......... ότι δεν έχουμε απέναντί μας "μάζα" ή "στρατιωτάκια" αλλά διακριτά πρόσωπα εικόνες Θεού και κάθε ένας έχει τη δική του ξεχωριστή μοναδική προσωπικότητα η οποία λαμβάνει αλλά και αποδίδει το σεβασμό σε όλα τα μέλη.........ότι έστω και σε αυτό τον απρόσωπο χώρο του inet "εμείς" κάνουμε τη διαφορά και έχουμε ξεχωριστή επικοινωνία προσώπων από οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδος και του κόσμου κι αν βρισκόμαστε.........

Αν όλα αυτά τα δυο τρια πραγματάκια που ανέφερα οι υπεύθυνοι "μας" τα διασφαλίσουν τότε θα μπορούσα κι εγώ να συμμετάσχω χωρίς να έχω προσωπικές ή ξεχωριστές προτιμήσεις αλλά όπου και όπως κρίνετε εσείς......... αν όχι τότε θα παραμείνω ένα απλό μέλος το οποίο θα διαβάζει απλά γεγονότα....διότι είτε έτσι είτε αλλιώς ιστορία για την F1 Axion γράφετε όλοι........Scripta Manent (τα γραπτά μένουν)........

Κλείνοντας θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους κάθε ευλογία σε σας και στις οικογένειές σας και το νέο έτος να έχει λιγότερο πόνο και περισσότερη αγάπη. Χρόνια καλά κι ευλογημένα.

Με τιμή

Γεώργιος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
Fugitiv3R
F1aXion Administrator
Fugitiv3R


Αριθμός μηνυμάτων : 2829
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty1/1/2010, 03:54

Καταρχήν, να ευχηθώ καλή χρονιά, αφού αυτό είναι το πρώτο post της χρονιάς. Υγεία και ευτυχία σε όλους μας και τις οικογένειες μας. Η δημιουργία αυτού του topic νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία και χρησιμότητα αφού δίνει την ευκαιρία να μεταφέρουμε τις σκέψεις μας.

Η F1 Axion δημιουργήθηκε από τις στάχτες ενός πρωταθλήματος το οποίο βασίστηκε στον ανταγωνισμό. Μπορεί να είχε όλες τις καλές προθέσεις και να ξεκίνησε με την έννοια του συναγωνισμού, όμως κατέληξε να είναι καθαρά και μόνο ανταγωστικό, έως και εχθρικό. Αυτό δεν είχε να κάνει με την πλειοψηφία των συμμετεχόντων, παρά με την μειοψηφία, που και πάλι ακούγεται υπερβολικό ως μέγεθος.....

Το καινούριο πρωτάθλημα δεν δημιουργήθηκε για να συνεχίσουμε στο ίδιο μοτίβο. Δημιουργήθηκε για να μας προσφέρει ευχαρίστηση. Την ευχαρίστηση της παρέας, του συναγωνισμού, της δημιουργίας, της συμμετοχής, της εξέλιξης, της πόρωσης (με την σωστή έννοια), της απόδρασης από την καθημερινότητα. Αν για κάποιο λόγο χαθεί ο προσανατολισμός αυτός στο πρωτάθλημα, στην κοινότητα μας, τότε δεν θα έχουμε πετύχει τίποτα.

Δεν υπάρχουν υπεύθυνοι στην F1 Axion. Υπεύθυνοι είμαστε όλοι μας, με τη συμπεριφορά και τις πράξεις μας. Υπεύθυνοι για τα λεγόμενά μας και την παρουσία μας εν γένει στην κοινότητα. Δεν υπάρχουν "εμείς και εσείς". Μόνο "εμείς". Οποιοσδήποτε δεν μπορεί να το δεί, να το βιώσει υπό αυτό το πρίσμα, θα φιλτραριστεί από την κοινότητα.
Διαχειριστές και συντονιστές έχουν τις αρμοδιότητες που προκύπτουν από τις έννοιες των ίδιων των λέξεων. Τίποτα παραπάνω. Το ξανατονίζω, υπεύθυνοι είμαστε όλοι μας.

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι μέχρι τώρα δεν έχει δει και πολλά να γίνονται, ότι πηγαίνουμε με βήματα χελώνας. Κάποιοι μπορεί να έχουν απογοητευθεί. Η εξέλιξη συνεχίζεται και μάλιστα σύντομα, πολύ σύντομα θα είναι όλα έτοιμα για να ξεκινήσουμε. Χρειάζεται η βοήθεια όλων με την πιο απλή μορφή εκδήλωσής της. Τη συμμετοχή στο forum. Γιατί, όπως χρειαζόμαστε όλοι χειροπιαστές αποδείξεις ότι υπάρχει εξέλιξη, έτσι και αυτός που δουλεύει για αυτήν την εξέλιξη χρειάζεται τονωτικές ενέσεις για να συνεχίσει το έργο του.

Καλή χρονιά λοιπόν να έχουμε και να χαιρόμαστε ιδιαίτερα τους Βασίληδες της κοινότητας μας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://fugitiv3r.blogspot.com/
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty2/1/2010, 04:40

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα στα λεγόμενα του Ιορδάνη. Προσωπικά με κάλυψε απόλυτα. Ζητήσαμε μόνο λίγη υπομονή απο όλους σας και την έχουμε και σας ευχαριστούμε γιαυτό. Σε λίγο θα είμαστε έτοιμοι. Στα λεγόμενα του Αρμάδα έχω να πώ ότι καταννοώ πλήρως τις ανησυχίες του δεδομένου των εμπειριών του. Απο εκεί και πέρα, όπως ορθά το έθεσε και ο Ιορδάνης, ούτε εγώ, ούτε ο Ιορδάνης μπορούμε να "μας" διασφαλίσουμε τα όσα αναφέρεις. Όλοι "μας", όλοι μαζί θα τα διασφαλίσουμε. Στην ενότητα "ΙΣΤΟΡΙΑ" αναφέρονται όλα όσα θέλουμε να πετύχουμε και είμαι σίγουρος ότι θα τα πετύχουμε. Το μοναδικό άγχος και η μοναδική πίεση που υπάρχει αυτή τη στιγμή τη βιώνουμε εγώ και ο Ιορδάνης για ένα και μόνο λόγο.....για να ετοιμάσουμε κάτι αντάξιο όλων σας, όλων μας. Σε λίγο θα είμαστε έτοιμοι. Όπως είπε και ο Ιορδάνης αρχίστε να επισκέπτεστε πιο συχνά το φόρουμ και να συμμετέχετε για να καταλήξουμε στις βασικές δομές για να αρχίσουμε κάτι που θα μας διασκεδάσει για όλο το 2010 και που σίγουρα θα φροντίσουμε όλοι να μας μείνει αξέχαστο.
Καλη χρόνια σε άπαντες και χρόνια πολλά σε όλους τους Βασίληδες της F1 AXION και μη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
thanos341




Αριθμός μηνυμάτων : 4

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty7/1/2010, 03:04

Παιδια ειπα να καταθεσω και εγω εδω τις σκεψεις μου και καποιες προτασεις.Πιστευω οτι ολα αυτα που συνεβηκαν στο προηγουμενο πρωταθλημα ηταν αποτελεσμα μεγαλης πορωσης που ειχαν μερικοι και υπερβολικου εγωισμου.Δεν ηταν το προβλημα ο τροπος που γινονταν το πρωταθλημα οσο οι χαρακτηρες μερικων συμμετεχοντων.Αρα αυτο που πρεπει να αποβάλουμε ειναι αυτο και μονο.Τωρα δεν πιστευω οτι ειναι τοσο ευκολο αλλά μακαρι να τα καταφέρουμε.Επισης θα ηθελα να κάνω κάποια πρόταση στο θέμα των setup.Να τρέχουμε με τα default ή τουλαχιστον με τα ίδια.Το λεω αυτο γιατι στους πραγματικους αγώνες βλέπουμε οτι παίζει πολυ βασικο ρόλο το στησιμο του μονοθεσιου και υπάρχει ολόκληρη ομάδα απο πίσω.Εδω όμως ενας που ξέρει απο μηχανολογικά κατευθείαν πέρνει προβάδισμα εναντι των αλλων που δεν ξέρουν απο setup.Το αποτελεσμα είναι να μην υπάρχει επαφη.Εκτος αυτου σε αυτον που δεν εχει γνώσεις δεν δινεται δυνατότητα για βελτίωση(να προσλάβει μηχανικο??)οποτε κατευθειαν δημιουργείται διαφορα με τους αλλους.Προτεινω εαν θέλετε να κανουμε και μερικους αγωνες με εννιαία setup για να δουμε τις διαφορες και μερικους αγωνες με δικο του σεταπ ο καθένας.Για για εμενα καλυτερο θα ήταν να τρέχουμε όλοι με το ίδιο ωστε να είμαστε πιο κόντα και να υπάρχει περισσότερο συναγωνισμός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty7/1/2010, 03:38

Θάνο καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου και έχουμε προβλέψει και αυτό με την εξής έννοια:

Στο site περιλαμβάνεται ενότητα με τίτλο TECHNICAL μέσα στην οποία θα περιλαμβάνονται οδηγίες στησίματος ένος καλού setup για κάθε πίστα, επεξηγήσεις για το "Τι" κάνει "Τι" σε ένα Setup, πως αλληλοεπηρεάζονται ρυθμίσεις κλπ κλπ. Κατά την άποψη μου είναι ότι καλύτερο για ένα οδηγό να μάθει να φτιάχνει μόνος του το σεταπ.

Επειδή έχω αρκετή εμπειρία στο θέμα μπορώ να βάλω κάλλιστα το χέρι μου τη φωτιά με απόλυτη, τυφλή σιγουριά (γίνομαι όσο πιο εμφατικός μπορώ για να δείξω τη σιγουριά μου επι του θέματος) ότι δεν θα σε/μας βοηθήσει σε τίποτα να τρέχουμε με το ίδιο σεταπ. Ο κάθε οδηγός έχει το δικό του στυλ στην οδήγηση και υπερβολικά δύσκολα το σεταπ άλλου οδηγού θα σε κάνει πιο γρήγορο. Ισα ισα που είναι πολύ πιο πιθανό να σε κάνει πιο αργό.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα όταν έτρεχα στο Prof1r και δανείστηκα άπειρα σεταπ απο οδηγούς πασίγνωστους στο Sim racing πολύ απλά, όχι γιατί πετάνε, αλλά γιατί με το που ανάβουν τα πράσσινα φώτα τελειώνουν και πρώτοι Σκέψεις.... Icon_smile.

Σε πληροφορώ ότι κανένα σεταπ δεν μου έκανε. Ίσα ισα που με μπέρδευε....έβλεπα μια ρύθμιση και έλεγα μα καλά...πως φρενάρει τόσο αργά με αυτά τα φρένα? Πολύ συντομα άρχισα να το πειράζω το σεταπ και στο τέλος κατέληγα με ένα σεταπ που καμία σχέση δεν είχε με το αρχικό!!!!
Στην Αυστραλία π.χ. μου έδωσε ένα απο τα γρήγορα παιδιά ένα πάρα πολυ καλό σεταπ........για ακόμα μια φορά...τζίφος. Μετά απο άρκετους γύρους το εγκατέλειψα για να επιστρέψω στο δικό μου!
΄

Όπως καταλαβαίνεις ο αγώνας και με το ίδιο σεταπ για όλους δεν μπορεί να αποτελέσει κάν ένδειξη για το πόσο αργός η γρήγορος είσαι σε σχέση με τους πρώτους! Έίναι 100% σίγουρο αυτό.

Παρά την αρκετά καλή μου εμπειρία σε f1 sims θα έλεγα ότι ένα πράγμα που με βοήθησε απίστευτα πολύ (ανεξάρτητα απο τα άθλια αποτελέσματά μου στους δύο πρώτους αγώνες που τρέξαμε επι dax) ήταν η άριστη συνεργασία μου με τον Αρμάδα. Δουλεύαμε ο καθέ ένας μόνος του πάνω στο μονοθέσιο και ενημερώναμε τον άλλον για ότι αλλαγή προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο παρατηρούσαμε. Με το να βοηθάμε ο ένας τον άλλον φτάσαμε στο να ξέρουμε επ'ακριβώς πως να ρυθμίζουμε τις θερμοκρασίες στα ελλαστικά ώστε να βγάζουν τον αγώνα άνετα! Δεν ξέρω τι κάνουν τα packers.... Σκέψεις.... Icon_lol ....άλλα μάθαμε πλήρως τα ελλαστικά και τη συμπεριφορά τους. Απο κάπου πρέπει να αρχίσεις. Σίγουρα θέλει χρόνο.....αν δεν έχεις......μαγικά δεν θα γίνουν δυστυχώς! Μακάρι να γινόταν έτσι!

Σίγουρα όμως στο νέο πρωτάθλημα θα βοηθήσουμε όλοι όλους. Στην ενότητα technical θα κληθείτε όλοι να καταθέσετε ότι γνωρίζετε για τα σεταπ ώστε να μαθαίνουμε όλοι γιατί κανείς δεν τα ξέρει όλα. Θα αναρτούμε αναλυτικά άρθρα για το πως να φτιάχνεις ένα σεταπ αλλά και βασικά σεταπ ή πλήρη σεταπ για κάθε gp. Η ανταλλαγή σεταπ θα είναι Must όχι με την έννοια της αντιγραφής αλλά της εκμάθησης. Δεν μπορώ να υποχρεώσω τον Παρίση να σου δώσει το σεταπ του για προφανής και θεμιτούς λόγους. Αν του πεις ομως οτι θα μείνει το σεταπ μονο προς χρήση σου και δε θα φτάσει στο pc του Πλακαλή Σκέψεις.... Icon_smile ...είμαι σίγουρος οτι θα στο δώσει Σκέψεις.... Icon_smile !
Αν με το σεταπ που σου έδωσε καταφέρεις να του κλέψεις την νίκη...τότε δεν θα σου ξαναδώσει Σκέψεις.... Icon_lol .....αλλά τότε δεν θα τον χρειάζεσε κι όλας Σκέψεις.... Icon_wink

Όπως και να έχει θα φροντίσουμε όλοι να αλληλοβοηθηθούμε για να υπάρχει ανταγωνισμός και όχι βαρεμάρα! Κανέις δε θέλει ένα πρωτάθλημα μιας ή δυο ταχυτήτων. Μακάρι να το καταφέρουμε.
Αν όχι.......ο ανταγωνισμός δεν είναι μόνο για την πρώτη θέση αλλα και για την 3η,4η,5η,6η...κ.ο.κ.
Σημασία έχει να ξέρουμε ποιοι είμαστε, ωστε να καθορίσουμε και τον αντίπαλο που πρέπει να κερδίσουμε.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα έγω που είδα ότι δεν μπορώ να κοντραριστώ με παρίση, πλακαλή, νίκο, ιορδάνη, αρμάδα, τζώρτση, βλασσόπουλο (sorry αν ξεχνάω κάποιον) και είχα στο μυαλό μου να κοντραριστώ με Honda, Renault, Toyota, Redbull. Πορώθηκα απίστευτα πολύ όταν άκουγα απο την pit manager να με ενημερώνει στη Μαλαισία ότι η Honda πίσω μου με πλησιάζει γρήγορα και άρχισα να πιέζω πιο πολύ......και παρόλαυτα η Honda με έφτασε μέχρι που έκανε λάθος και ανάσανα. Νομίζω κι όλας ότι εσύ πρέπει να ήσουν.Aυτό και μόνο που έφτανε ως κίνητρο και ήξερα ότι πρέπει να δουλέψω λίγο ακόμα όστε να μη με ξαναπιάσει η Honda. Aυτο όμως θα σήμαινε ότι το να καταφέρω να μη με πιάνει η Honda....θα με κάνει να πιάνω χωρίς να το καταλαβώ τον Τζώρτζη. Έτσι σιγά σιγά βελτιώνεσε! Θέστε το στόχο για να τον πετύχετε/χουμε! Αν ο Λευτεράκης θέσει ως στόχο την πρωτιά ενώ τρώει γύρο απο τους μπροστινούς.....σίγουρα δε θα την πιάσει σύντομα. Γιαυτό πρώτα θέτω στόχο να μη τρώω γυρο. Αφου το καταφέρω....πάω στον επομενο στόχο....και χωρίς να το καταλάβω θα βρεθώ με τους μπροστινούς. Είναι σίγουρο αυτό.

Αν θες να βελτιωθείς...θα βελτιωθείς.........απο μένα πάντως έχεις το λόγο μου....ότι θα συμβάλλω να βοηθήσω όλους όσους μπορώ για να γίνεται ο ΧΑΜΟΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ (με την καλή έννοια)!!

Πολλά έγραψα πάλι.......εγω και ο Γιουβαννάκης έτσι ξεκινάμε και σταματημό δεν έχουμε!
Καλά,....σκάω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
Vastzo

Vastzo


Αριθμός μηνυμάτων : 261
Τόπος : Αυλωναρι Ευβοια

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty2/2/2010, 14:10

Fugitiv3R έγραψε:
Armada έγραψε:
Κανένα νέο για το χθεσινοβραδινό έχουμε Σκέψεις.... Icon_question Άντε με το τσιγκέλι θα τα βγάζουμε Σκέψεις.... Icon_question Σκέψεις.... Icon_lol

Με το τσιγκέλι θα τα βγάζουμε όλοι μου φαίνεται, είτε αυτό λέγεται πληροφόρηση για το τι έγινε στο practice χθες, είτε λέγεται συμμετοχή στις επίσημες διαδικασίες. Τα θετικά κατά τη γνώμη μου χθες ήταν ότι ο σέρβερ είναι έτοιμος τόσο για το ίδιο το παιχνίδι όσο και για την υποστήριξη του teamspeak και βέβαια η γνωριμία που είχαμε πλέον και ηχητικά με τα παιδιά χθες.

Συμφωνω Ιορδανη μαζι σου και θα συμπληρωσω οτι τουλαχιστον απο τα καινουρια μελη της μετα DAX εποχης η συμμετοχη ηταν ελαχιστη εως ανυπαρκτη.

Ειναι καιρος να βγαλεις ψηφοφορια για το ποιος θα συμετασχει και ποιος οχι για να βρουμε καποια ακρη.

Το μονο παρηγορο ειναι οτι αυτους που γνωρισα εχτες φαινεται να εχουν καλη συμπεριφορα στην πιστα σε ολα τα επιπεδα και δεν εννοω αγωνιστικα μονο, οποτε οσοι θα ξεκινησουμε τελικα θα περασουμε καλα και θα δικαιωθουμε για το αποτελεσμα της ολης προσπαθειας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fugitiv3R
F1aXion Administrator
Fugitiv3R


Αριθμός μηνυμάτων : 2829
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty2/2/2010, 14:30

Μετακίνησα το post του Βασίλη εδώ, γιατί πιστεύω ότι ταιριάζει καλύτερα. Συνεχίζοντας λοιπόν το συλλογισμό του Τζώρτζη να πω ότι κάποιοι δικαιολογημένα έλειψαν και ενημέρωσαν για αυτό. Σημασία δεν έχει ποιοι και γιατί έλειπαν. Σημασία έχει να ετοιμαστούμε όλοι όσον αφορά το software. Τουλάχιστον αυτοί που θα τρέξουμε. Χθες λειτούργησε και το teamspeak. Έχουν δημιουργηθεί λογαριασμοί για όλα τα μέλη στον σέρβερ του teamspeak. Όσοι δεν συμμετείχαν χθες θα μπορέσουν να ενημερωθούν και από τους υπόλοιπους για τη διαδικασία.

Μέσα στο σαββατοκύριακο θα γίνει κι άλλο επίσημο practice. Κάτα πάσα πιθανότητα θα διεξαχθεί το βράδυ της Κυριακής. Επομένως περιμένουμε μεγαλύτερη συμμετοχή για να ολοκληρώσουν το σετάρισμα του υπολογιστή τους και οι υπόλοιποι, αλλά κυρίως για να τεσταριστεί η δυνατότητα του σέρβερ για την απροβλημάτιστη (από πλευράς lag) λειτουργία του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://fugitiv3r.blogspot.com/
killbill

killbill


Αριθμός μηνυμάτων : 144

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty2/2/2010, 16:01

μιας που το συζητατε...

και εγω ελειπα και αυτη τη στιγμη κατεβαζω αρχεια. δυστυχως μια μ@λ%$#α που εκανα εχει ως αποτελεσμα να χασω ολα τα σεταπ μου (κλεμμενα απο τους πιο εμπειρους ηταν δηλαδη με λιγες αλλαγες) οποτε θα ειμαι στο μηδεν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Schumi
F1aXion Champion
F1aXion Champion
Schumi


Αριθμός μηνυμάτων : 1388
Τόπος : Λεπτοκαρυα

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty2/2/2010, 23:08

Καντε το Πεμπτη ,Παρασκευη η Σαββατο μην με θετετε και παλη οφ Sad .Σας εβλεπα την Δευτερα και ζηλευα Laughing .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://twitter.com/Jim_Katelas
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty3/2/2010, 01:03

Να πω κι εγώ τα δικά μου λοιπόν με αφορμή το ποστ του Vastzo.

Δεν θα τεθεί καμία ψηφοφορία για το ποιοι θα συμμετάσχουν και ποιοί όχι. Γενικά δεν υπάρχει τρόπος να μας διασφαλίσει το ότι κάποιος θα τρέχει ή όχι. Σήμερα λένε θα τρέξω και μετά δεν εμφανίζονται ποτέ. Επομένως καμία ουσία δεν έχει η ψηφοφορία. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κανένας απο τους οδηγούς-μέλη δεν θα έπρεπε να απασχολεί το μυαλό του με το ποιοί εμφανίστηκαν και ποιοι οχι...ποιοι θα τρέξουν και ποιοι οχι. Πολύ απλά χαλιέστε και στεναχωριέσται χωρίς λόγο. Καταλαβαίνω απόλυτα το ενδιαφέρον σας και μας αρέσει αυτό και μας τιμά αλλά αφήστε τον πονοκέφαλο αυτό σε εμάς που κάθε τρεις και λίγο αλλάζουμε ονόματα στο ροστερ κάθε ομάδας, σε ανακοινώσεις, στο site κλπ κλπ.

Απο εσάς θα θέλαμε να φροντίσετε να ασχολείστε με τους teamate σας.
Βοηθήστε τους να σετάρουν ότι είναι να σετάρουν, φροντίστε να ξέρετε αν θα εμφανιστεί σε prac ή όχι και να μας ενημερώνετε και γενικά να γνωρίζετε τι κάνει ο teamate σας και σε ποιο επίπεδο βρίσκεται σχετικά με τα απαιτούμενα απο την f1 axion. Αυτό θα ήταν η μεγαλύτερη βοήθεια προς εμας.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο zorrocy η αλλιώς Κουβάς Δημήτρης, ο οποίος είναι γνωστός του Pambou. Εμφανίστηκε για πρώτη φορά στην f1axion την Δευτέρα και ο Pambos είχε φροντίσει ο Δημήτρης να τα έχει όλα έτοιμα. Ουτε Mismatch, ουτε πρόβλημα με το teamspeak ούτε τίποτα! Μέχρι και το σωστό μονοθέσιο επέλεξε για να μπει ωστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα! Όχι οτι δεν υπάρχουν και αλλα μέλη που το κάνουν, απλά το ανέφερα ως παράδειγμα πρωτοεμφανιζόμενου.

Φροντίστε λοιπόν για τους teamate σας και αφήστε το πρόβλημα της συμμετοχής, ή μη, σε εμάς.

Απο εκεί και μετά το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι στους αγώνες θα τρέχουν μόνο όσοι "περνάνε" απο τα επίσημα practice. Εαν δεν σας δούμε στα practice δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε την δυνατότητα σας να τρέχετε σε αγώνες με "κίνηση" στην πίστα και δεν θα συμμετάσχετε! Πανω απο ολα οπως ξερετε θελουμε να διασφαλίσουμε ότι όταν θα σβήσουν τα κόκκινα φώτα στην πίστα θα βρίσκονται μόνο όσοι έδειξαν στα prac ότι μπορούν να οδηγήσουν με ασφάλεια την πίστα!

Ξαναλέω ότι όσοι δεν καταφέρουν να συμμετάσχουν στα prac δυστυχώς θα χάσουν τον πρώτο αγώνα μέχρι να τους δουμε. Δεν μας ενδιαφέρει να έχουμε ένα γεμάτο grid σε επίσημο αγώνα απο οδηγούς που δεν έχουμε ξαναδεί! Προτιμούμε να είμαστε π.χ. 5....αλλα να ξέρουμε πως οδηγεί ο καθένας και οτι δεν θα θέσουμε ο ένας σε κίνδυνο τον αγώνα του άλλου (εκτος φυσικα αγωνιστικού απροόπτου).

Με αυτή την απλή διαδικασία μπορείτε να είστε σίγουροι για ένα πράγμα. Οτι θα φιλτραριστούν οι οδηγοί και στο τέλος όσοι μείνουν θα είναι αυτοί που σίγουρα θα τρέχουν, που σίγουρα θα συμμετέχουν στα prac και που σίγουρα θα προσφέρουν αγωνία και πάθος στην πίστα την ώρα του αγώνα.

Προς θέου μην παρεξηγηθεί το ανωτέρο ποστ ως μομφή σε όλους που δε φάνηκαν στο prac. Υπήρξε κόσμος που δεν μπορούσε και ειναι απολύτος σεβαστό. Έχει και ο κάθε ένας άλλα πραγματα να κάνει πέρα απο την f1axion.
Απλά θα κάνουμε και άλλα Prac και περιμένουμε να σας δούμε κάποια στιγμή όσους δεν μπόρεσαν να εμφανιστούν στο πρώτο.

Bottom line....μιλήστε με τους teamate σας και ενημερώστε μας και ενημερώστε τους. Με αφορμή αυτό ρωτάω για κάποιους που προσωπικά εγώ δεν ξέρω που βρίσκονται:

Βλασσόπουλος?
Βασδέκης?
eZis?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
proedros4

proedros4


Αριθμός μηνυμάτων : 22

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty6/2/2010, 10:06

Εχω μεινει αφωνος με το φορουμ, δε μπορω να εχω συνεχη επαφη λογω κομμαντικων δραστηριοτητων, απο Μαιο κατι θα κανω κι εγω.

Και μονο που ειδα το ονομα μου στη Μπεμπα, ομολογω οτι συγκινηθηκα...

Καλη αρχη! Αυτη ηταν η σκεψη μου. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giouvannakis Asterios

Giouvannakis Asterios


Αριθμός μηνυμάτων : 40
Τόπος : Thessaloniki

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty10/2/2010, 03:11

Πολλά έγραψα πάλι.......εγω και ο Γιουβαννάκης έτσι ξεκινάμε και σταματημό δεν έχουμε!
Καλά,....σκάω![/quote]

α ρε Silkman.... ξέρεις γιατι δεν έχουμε σταματημό ε... γιατί έχουμε πολλά να δείξουμε σε λίγο χρόνο.. χαχαχα lol! lol! Laughing Laughing Laughing
τώρα όποιος το κατάλαβε το κατάλαβε.. Wink Wink και είμαι σίγουρος ότι οι παλιοί εδω μέσα έπιασαν την σπόντα μου... lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giouvannakis Asterios

Giouvannakis Asterios


Αριθμός μηνυμάτων : 40
Τόπος : Thessaloniki

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty10/2/2010, 03:34

καλσπέρα σε όλους παίδες,
αυτή την στιγμή που αναρτώ αυτό το μήνυμα τα συναισθήματα μου είναι ανάμικτα..... χαρα και λύπη ταυτόχρονα..
και αυτό γιατί επιτέλους μετα απο 2 χρόνια προσπάθειας τελείωσα την σχολή και έχω πολύ περισσότερο χρόνο για την " τρέλα " μου αλλά και πάθος μου.. ( το simracing φυσικά)..

λυπάμαι όμως γιατί και πάλι δεν θα μπορέσω να συμμετάσχω στο practice και αυτό γιατί αυριο βράδυ αναχωρώ για βρυξέλλες για κάποιες δουλειές και θα επιστρέψω τρίτη βράδυ..
όσοι απο τους παλιούς με έχουν γνωρίσει και ιδιαίτερα αυτοί με τους οποίους είχαμε προσωπική επαφή καταλαβαίνουν το γιατί...
όσοι απο εδω μέσα με γνωρίζουν καλά μπορούν να καταλάβουν τι νιώθω αυτή την στιγμή... όταν πρωτομπήκα και εγώ σε αυτό το υπέροχο φορουμ με όλα αυτά τα υπέροχα παιδιά δεν έχανα αγώνα.. και για όσους θυμούνται ( η αρχή μου δεν ήταν και η καλύτερη στους 3 πρώτους αγώνες εγκατέλειψα και στο ντεμπούτο μου μάλιστα εγκατέλειψα απο κιβώτιο).... όταν λοιπόν έχανα ένα αγώνα για οποιοδήποτε λόγο στεναχωριώμουν πολύ 9 όπως και τώρα φυσικα.) και όχι μόνο γιατί δεν θα τρέξω στον αγώνα ( γιατί εάν θέλω το κάνω και offline αυτό.. αλλά γιατί θα χάσω την ευκαιρία να βρεθώ στην πίστα με καλούς οδηγούς και καλά παιδια..

δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα απο δικιάς μου οδηγικής ικανότητας ..( ενταξει δεν είμαι και κανα αστέρι αλλα προχωράω και εγώ μέσα στην πίστα και πιστευω χωρίς να δημιοργώ προβλήματα..)
Laughing Smile
θέλω όμως να μπώ για να λύσω το οποιοδήποτε πρόβλημα με software και όλα τα υπόλοιπα που θα προκύψουνν γιατι δεν γίνεται .. σε μένα όλο και κάτι πάντα προκύπτει... Laughing Laughing Laughing Laughing

οπότε λοιπόν θα τα πούμε το συντομότερο δυνατό...
αα και όσο αφορά για τον team mate μου Βασδέκη, αν όλα πάνε καλά και όπως τα ξέρω θα τρέξει και αυτός ... τώρα για οτιδήποτε νεότερο θα του ζητήσω να σας ενημερώσει ο ίδιος...

πωπωπωωπ ρε Λευτέρη έχεις δίκιο... όταν ξεκινάμε σταματημό δεν έχουμε......... Laughing Laughing Laughing Laughing lol! lol! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty16/3/2010, 06:56

Aπαντάω εδώ στο ποστ του thanou στο τόπικ της Toro Rosso σχετικά με τους βρόχινους αγώνες, τη διάρκεια και γενικότερα τους προβληματισμούς που έθεσε.
Απαντάω πολύ απλά γιατί σέβομαι τις απόψεις όλων και δεν θέλω να μενουν ερωτήματα αναπάντητα, πολύ απλα γιατί οποιος κάνει τον κόπο να ποστάρει κάτι, δεν θέλω σε καμία περίπτωση να θεωρήσει ότι το διάβασα.....και τον γείωσαSmile
Εκτιμώ αφάνταστα το χρόνο που αφιερώνεται για να ποστάρετε κάτι και να δείξετε το ενδιαφέρον σας για να αλλαξουμε-βελτιώσουμε πραγματα.

Απο τη στιγμή που αποφασίσαμε απο την αρχή να θέσουμε το όριο των γύρων στο 100% υπήρξε και το σχετικό τόπικ (Κανονισμοί, σχόλια) πάνω στο όποιο τα μέλη έκθεσαν την άποψη τους. Κατόπιν της κατάθεσης ων απόψεων όσων συμμετείχαν στην "δημόσια διαβούλευση", αποφασίσθηκε να πάμε τους γύρους στο 100%.

Δεν γίνεται να αλλάξουμε κανόνες απο τη στιγμή που άρχισε το πρωτάθλημα όσον αφορά το όριο των γύρων.
Ειναι γεγονός ότι ο αγώνας ήταν υπερβολικά κουραστικός. Εγώ το ένιωσα οταν δοκίμασα να σηκωθώ απτην καρέκλα αλλά και στο δεξί πέλμα σήμερα που δεν το νιώθω, αφου χτες δούλευε πάνω κάτω με μετατοπίσεις χιλιοστών.

Αλλά....το απόλαυσα πραγματικά!!! Και το ξανακάνω για πλάκα!!! Wink Προσωπικά για μένα (εχω τρεξει πολλες φορες στο 100% αλλα ποτε με βροχη) ήταν ο καλύτερος αγώνας μου, ανεξαρτητα απο την 3η θεση. Και τελευταιος να εβγαινα, η πορωση και ο τρομος που ενιωθα πισω απο το σπρει του Cabinio, Billie Jean, Πετρακη και λοιπων..ηταν ανεπαναληπτα.

Ασχετα ομως απο την προσωπικη αισθηση που αποκομισα ομως, το πρωτάθλημα φτιάχτηκε με σκοπό να φιλοξενήσει τους καλύτερους sim races.....γεγονός που θα πει οτι θα πρέπει να δοκιμάζονται σε όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστικές συνθήκες και οι καλύτεροι να κερδίζουν. Sim Racing As Real As It Gets!!! bounce

Όσοι κατάφεραν να τερματίσουν το καταευχαριστήθηκαν και οι καλύτεροι (που δεν σημαίνει απαραίτητα και το οτι ειναι οι πιο ταλαντουχοι, αλλα οτι δουλεψαν σκληρα για να ερθει το αποτελεσμα, ή και συνδυασμος των ανωτέρο) κέρδισαν.

Ακόμα και για ένα αγώνα 5 γύρων....θέλει practice και αυτοσυγκέντρωση! Το να μειώσουμε τους γύρους με το σκεπτικο να τερματίζουν περισσότεροι οδηγοί και πιο ξεκούραστοι δεν με βρίσκει σύμφωνο, δεν το αλλαζουμε.

Ειχαμε οντως πολλες εγκαταληψεις και μαλιστα για καποιες στεναχωρεθηκα ειλικρινα. Μια π.χ. του Ατσιδακου απο κινητηρα και μια με την οποια στεναχωρεθηκα ιδιαιτερα ηταν μια Toro Rosso (Δεν ξερω ποιανου) που ειδα επισης με κινητηρα και αυτο γιατι εμεναν νομιζω καμια δεκαρια γυροι και ηταν μεσα στους βαθμους!!! Κριμα και αδικο.

Anyway, το 100% μενει οπως εχει αποφασισθει και κανονιστε και οι δυο σας (Ζήσσης, Αθανασίου) να συμμετέχετε οσο πιο συχνα μπορειτε γιατι γουσταρουμε να σας εχουμε στην βρωμοπαρεα μας! Wink


Με την ευκαιρεια.....Γραψτε οσοι θελετε στο τοπικ της ομαδας σας λιγα λογια για τον αγωνα σας. Π.χ. πως ζησατε την εκκινηση, που ειχατε συμβαντα και σε ποιους γυρους π.χ. και γενικα οτι θεωρειτε αξιοσημειωτο απο τον αγωνα σας ουτως ωστε να το συμπεριλαβω στο race report.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
????????
Επισκέπτης




Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty22/3/2010, 01:55

Ήθελα να κάνω ένα σχόλιο σχετικά για το real time weather. Καθώς ο καιρός αλλάζει από ώρα σε ώρα και παρατηρώντας τον, σκέφτηκα το εξής. Μήπως θα ήταν πιο σωστό να κοιτούσαμε τον καιρό για την πραγματική ώρα του αγώνα; Δηλαδή στις 14:00 και όχι στις 20:00. Δεν είναι λίγο "κουλό" που εμείς συμβουλευόμαστε την ώρα Ελλάδος, δηλαδή την ώρα που τρέχουμε εμείς, και όχι την ώρα αγώνα; Μέσα στο game είναι μέρα 14:00 και όχι νύχτα. Οι ώρες που παρουσιάζει το site είναι οι τοπικές και όχι GMT νομίζω.
arrivederci! :cyclops:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty22/3/2010, 05:47

Στην ερώτηση του Cabinio η απάντηση έχεις ως εξής:
Το δίλλημα το είχα κι εγώ όταν σκεφτηκα το real time weather.
Μου έφυγε γρήγορα ομως για 3ς λογους:

Α. Δεν παιζει κανενα ρολο αφου αυτο που επιδιωκα ηταν ο απροβλεπτος παραγοντας του καιρου. Ειτε στις 14:00 ειτε στις 21:29...ο καιρος παραμενει απροβλεπτος.

Β. Επελεξα την ωρα στην οποια σιγουρα οι περισσοτεροι οδηγοι θα εχουν προσβαση. Δηλαδη την ωρα λιγο πριν ανεβει ο σερβερ. Ετσι ωστε να διασφαλιστει το αδιαβλητο της διαδικασιας μεσω του οτι πολλα ματια.....βλεπουν το ιδιο πραγμα.

Γ. Αν επελεγα το 14:00 τοτε απο νωρις (στην προκειμενη περιπτωση απο χτες ημερα Κυριακη) θα γνωριζαμε τον καιρο. Πιο απλα, χτες το βραδυ που τσεκαρα ειχε αναρτηθει κανονικα το δελτιο καιρου για την σανγκαι καλυπτοντας τα δελτια καιρου απο τις 8:00 το πρωι μεχρι τις 17:00 για την Σανγκαι. Απο χτες το βραδι βλεποντας οτι π.χ. στις 14¨00 θα εχει βροχη καποιοι θα μπορουσαν να λιωσουν στο practice τη στιγμη που καποιο αλλοι δεν θα μπορουσαν και το θεωρησα αδικο. Ενω αντιθετως ειχε μια γενικη προβλεψη για ωρες απο 17:00 και μετα λεγοντας ΒΡΑΔΥ - ΣΥΝΝΕΦΙΑ (που μπορει να σημαινει ειτε ηλιο ειτε βροχη) μην αφηνοντας περιθωρια να θεωρηθει καποια καιρικη συνθικη δεδομενη. Μολις σημερα και μετα τις 11:00 ωρα Ελλαδας αναρτηθηκε το αναλυτικο δελτιο για ωρες απο 17:00 και μετα.
Αυτα.


ΘΕΜΑ 2ο.
Το ποσταρω εδω γιατι δεν προβλεπεται να ποσταρουμε σε topic των ομαδων εκτος και αν ειμαστε τις ομαδας.

Αγαπητε Fugitiv3R.
Ειδα οτι σβηστηκε στο τοπικ της ομαδας σας ενα ποστ του Αρμαδα οπου ζητουσε απο την F1 AXION να διορθωσει στο race report του site μας η φραση που εγραφε οτι "ο Αρμαδα δεν πηρε χρονο στο Quali Λογω τεχνικων προβληματων" και απαιτουσε να διορθωθει επι το ορθοτερον το οποιο ομως δεν διευκρινισε ΠΟΙΟ ειναι αυτο το ορθοτερον ωστε να το διορθωσουμε. Απλα αφησε υπονοιες οτι δεν του επετραπει να συμμετασχει με το μονοθεσιο του. Τη συγκεκριμενη δηλωση την χαρακτηρησε ως επισημη δηλωση της ομαδας του.

Διευκρινιζω λοιπον οτι εχει καθε δικαιωμα ως νουμερο 1 οδηγος της ομαδας, συμφωνα με τους ΓΕΝΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ F1 AXION, να εκπροσωπει την ομαδα ο Αρμαδα και να δημοσιευει δηλωσεις που επισήμως εκπροσωπουν την ομαδα.

Αντιθέτως εσυ δεν εχεις δικαιωμα να δηλωνεις οτι η δηλωση του αρμαδα δεν εκπροσωπει την ομαδα. Εχεις δικαιωμα ανταυτου να ποσταρεις δηλωση και να πεις οτι απλα διαχωριζεις τη θεση σου απο τη θεση της ομαδας.

Ολο αυτο το λεω πρωτον...γιατι ειδα οτι σβηστηκε το ποστ του Αρμαδα και κατι τετοιο δεν το θελω! Αν εγινε κατοπιν συμφωνιας και των δυο σας ...οκ!
Αν οχι..τοτε με βαση τους κανονες δεν επρεπε να σβησετε ποστ που δεν ειναι δικο σου και ειναι επισημη θεση της ΟΜΑΔΑΣ..και ας μην ειναι δικη σου.

Αν ο Αρμαδα εχει καποιο προβλημα με τον συγκεκριμενο αγωνα, η θεωρει οτι αδικηθηκε ειτε οτιδηποτε αλλο..και θεωρει οτι το δικο του προβλημα πρεπει να τοποθετηθει ως δηλωση επισημη της ομαδας και να εμπλεξει και σενα ως εκ τουτου...τοτε ειναι δικαιωμα του ως αρχηγος της ομαδας να το κανει....οπως ειναι δικαιωμα σου να διαχωρησεις τη θεση σου....αλλα δεν ειναι δικαιωμα σου με βαση τους κανονες (το ξαναλεω) να αναιρεις επισημη θεση της ομαδας ως μη επισημη.

Απο εκει και περα...περι των δηλωσεων του Αρμαδα ως θα παρατηρησες...η F1 AXION δεν πηρε καμια θεση. Ηταν μια απλη δηλωση οπου ζητουσε να διορθωθει κατι πολυ συγκεκριμενο που γραφτηκε...με κατι αλλο που χαρακτηρισε ορθοτερον..αλλα δεν διευκρινησε ποιο μπορει να ηταν αυτο. Και μεχρι να διευκρινιστει και να προσκομιστουν ολα τα απαραιτητα στοιχεια που θα τεκμαιρουν την δηθεν απαγορευση συμμετοχης του εν λογω οδηγου απο την F1 AXION, η F1 AXION δεν θα τοποθετηθει.

Προσωπικα τοποθετηθηκα για την τηρηση του ΓΕΝΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΑ που λεει οτι δεν μπορει ο 2ος οδηγος να αναιρει επισημη δηλωση της ομαδας που την εκπροσωπει ο νουμερο 1 οδηγος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
????????
Επισκέπτης




Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty22/3/2010, 10:18

Δεν ξέρω τώρα τι λέτε εσείς αλλά εγώ είδα ένα όνειρο χθες βράδυ. Είμουν με το αυτοκίνητο και ξεκίνησα και ξαφνικά βρέθηκα μέσα σε μια στρατιωτική βάση με αεροπλάνα. Ο δρόμος που πήρα για να βγω όμως δεν με έβγαλε έξω, με πήγε σε έναν αεροδιάδρομο που κάποιοι τεχνικοί έκαναν κάτι διορθώσεις σε ένα αεροπλάνο. Εγώ πήγαινα προς τα πάνω τους και το κακό ήταν ότι δεν έπιαναν τα φρένα με τίποτα. Αυτό το είχα καταλάβει νωρίς από τότε που ξεκίνησα και γιαυτό επέλεγα δρόμους με ευθείες ναούμε. Τελικά με την ψυχή στο στόμα πέρασα ξυστά από δίπλα τους και 100μ πιο κάτω ξύπνησα. Αν ξέρει κάποιος να το εξηγήσει ας μου πει.
Ευχαριστώ :study:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty23/3/2010, 01:37

Mια μίνι ενημερωση για το επόμενο βήμα.

Κοιτάμε διεξοδικά το θέμα του dedicated σερβερ και καταλήγουμε σιγά σιγά κάπου.
Ευελπιστούμε ότι στις 12/4/2010 στη Βαρκελώνη θα έχουμε δικό μας dedicated server χωρίς Lag, με άριστη ποιότητα ήχου στο TS και ίσως και δυο διαφορετικούς σερβερ ένα που θα έχει πάντα τη στεγνή πίστα και ένα που θα έχει πάντα την βρεγμένη.

Οψόμεθα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
Vastzo

Vastzo


Αριθμός μηνυμάτων : 261
Τόπος : Αυλωναρι Ευβοια

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σκέψεις για το χθεσινό ξενέρωμα   Σκέψεις.... Empty30/3/2010, 02:10

Κάποια στιγμή θα συνέβαινε και αυτό, είτε από διακοπή ρεύματος είτε από οποιαδήποτε άλλη αιτία από την στιγμή που έχουμε να κάνουμε με ηλεκτρονικά κυκλώματα και λογισμικά.

Κάποιοι επωφελήθηκαν, κάποιο άλλοι ζημιώθηκαν και όλοι μαζί δεν χαρήκαμε έναν άγωνα που φαινόταν να εξελίσεται στον ποιον συναρπαστικό, μέχρι στιγμής, ώσπου να έρθει ο επόμενος.

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να αφήσουμε πίσω τον εκνευρισμό μας και να συνεχίσουμε.

Πρέπει να δούμε διεξοδικά τι συνέβει και να λύσουμε το πρόβλημα. Η διακοπή του Πάσχα (βοήθειά μας) benedizione μας βολεύει πάρα πολύ για την δύσκολη συνέχεια.

Σημείωση ότι το γκριντ ήταν το μικρότερο μέχρι στιγμής και πρέπει να δούμε τι θα μπορούσε να συμβεί αν είμασταν όλοι εχθές στον σερβερ. Ίσως να έπεφτε πιο νωρίς και αυτό να μας βοηθούσε.

Βέβαια με τα "ίσως" και τα "αν" δεν γίνεται δουλειά οπότε είναι δεδομένο ότι πρέπει να περιορίσουμε το πρόβλημα για να μην επαναληφθεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty30/3/2010, 05:02

Mε το "δίκιο" και τα "αν" οντως δεν γίνεται δουλειά γιαυτό το ξεχνάμε και κοιτάμε τη λύση. Η γραμμή χτες ηταν καλύτερη που έχουμ τρέξει μέχρι σήμερα μέχρι που ειλικρινα το πιστεύω την ματιάξαμε. Και πάλι ομως και να μην την ματιάζαμε μια καλή γραμμή δεν είναι αρκετή. Την επόμενη φορα θα ειναι διακοπή ρεύματος, την επομενη φορα θα κουνηθει καποιο καλόδιο, την επομενη φορα μπορει μια μικρη αλλαγη στην ταση του ρευματος (αυτο υποψιαζομαι ως αιτιο για το χθεσινο) να μας κανει τα ιδια. Ως F1 AXION ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ. Ακόμα και όλα καλα να ειναι με την γραμμη και να μην πεσει ποτε το ρευμα.....τι θα γινει με το teamspeak που οπως είναι οι ομαδες οργανομενες παιζει σημαντικότατο ρόλο?
Η λύση είναι μια λοιπον και βρέθηκε. Αγοράζουμε απο άυριο κι όλας server και τα παραμύθια τέλος.
Απο τον επόμενο αγώνα κι ολας το πρωτάθλημα θα διεξαγεται σε επισημο server me 1GB Upload, με ups, με γεννήτρια. με ανεμογεννήτρια, σε αντισεισμικό όικημα προκατ και με ποιοτητα ηχου στο teamspeak με , με με...........
Το Πασχαλινό αυγό της F1 AXION έκρυβε βαρβάτο δωράκι....κι οπως μου ειπε ο Αρμάδα κατιδίαν...μετά την στάυρωση, έρχεται η ανάσταση.
Καλή ανάσταση σε όλους μας!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
killbill

killbill


Αριθμός μηνυμάτων : 144

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty30/3/2010, 08:58

Silkman έγραψε:
Mε το "δίκιο" και τα "αν" οντως δεν γίνεται δουλειά γιαυτό το ξεχνάμε και κοιτάμε τη λύση. Η γραμμή χτες ηταν καλύτερη που έχουμ τρέξει μέχρι σήμερα μέχρι που ειλικρινα το πιστεύω την ματιάξαμε. Και πάλι ομως και να μην την ματιάζαμε μια καλή γραμμή δεν είναι αρκετή. Την επόμενη φορα θα ειναι διακοπή ρεύματος, την επομενη φορα θα κουνηθει καποιο καλόδιο, την επομενη φορα μπορει μια μικρη αλλαγη στην ταση του ρευματος (αυτο υποψιαζομαι ως αιτιο για το χθεσινο) να μας κανει τα ιδια. Ως F1 AXION ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ. Ακόμα και όλα καλα να ειναι με την γραμμη και να μην πεσει ποτε το ρευμα.....τι θα γινει με το teamspeak που οπως είναι οι ομαδες οργανομενες παιζει σημαντικότατο ρόλο?
Η λύση είναι μια λοιπον και βρέθηκε. Αγοράζουμε απο άυριο κι όλας server και τα παραμύθια τέλος.
Απο τον επόμενο αγώνα κι ολας το πρωτάθλημα θα διεξαγεται σε επισημο server me 1GB Upload, με ups, με γεννήτρια. με ανεμογεννήτρια, σε αντισεισμικό όικημα προκατ και με ποιοτητα ηχου στο teamspeak με , με με...........
Το Πασχαλινό αυγό της F1 AXION έκρυβε βαρβάτο δωράκι....κι οπως μου ειπε ο Αρμάδα κατιδίαν...μετά την στάυρωση, έρχεται η ανάσταση.
Καλή ανάσταση σε όλους μας!!

επειδη το "αγοραζουμε" σημαινει χρηματα, δεν ξερω ποιος πληρωνει αλλα δηλωνω το ενδιαφερον μου να συμμετασχω οικονομικα. δεν το κανω λογω του οτι θελω να εχω εξτρα δικαιοματα στον χωρο αυτο, το κανω γιατι θελω να εχω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα χωρις να χωθει καποιος να μου το προσφερει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vastzo

Vastzo


Αριθμός μηνυμάτων : 261
Τόπος : Αυλωναρι Ευβοια

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χρήματα για server   Σκέψεις.... Empty30/3/2010, 13:27

Το προηγούμενο ποστ του "kill bill" με βρίσκει απόλυτα σύμφωνω. :cheers:

Δεν ξέρω πόσο κοστίζει αυτή η ενέργεια και είναι τελείως άδικο να την πληρώσουν κάποιοι και όλοι οι υπόλοιποι να κάνουμε τον χαβαλέ μας.
Προτείνω στον Λευτέρη να μας ανακοινώσει το ποσό και ο καθένας από όσους είμαστε ενεργοί τουλάχιστον και τρέχουμε κάθε εβδομάδα να συμβάλουμε έτσι ώστε να μοιραστούμε όλοι το ποσό.

Ξαναλέω ότι δεν ξέρω πόσο είναι το ποσό και αν αξίζει να μοιραστεί. Αν είναι σχετικά μικρό ας το πληρώνει ο καθένας μας εκ παραδρομής κάθε μήνα.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι άδικο να πληρώσουν τα παιδιά που "τρέχουν" την F1Axion. beer
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Billie Jean

Billie Jean


Αριθμός μηνυμάτων : 110

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty31/3/2010, 03:03

Vastzo έγραψε:
Το προηγούμενο ποστ του "kill bill" με βρίσκει απόλυτα σύμφωνω. :cheers:

Δεν ξέρω πόσο κοστίζει αυτή η ενέργεια και είναι τελείως άδικο να την πληρώσουν κάποιοι και όλοι οι υπόλοιποι να κάνουμε τον χαβαλέ μας.
Προτείνω στον Λευτέρη να μας ανακοινώσει το ποσό και ο καθένας από όσους είμαστε ενεργοί τουλάχιστον και τρέχουμε κάθε εβδομάδα να συμβάλουμε έτσι ώστε να μοιραστούμε όλοι το ποσό.

Ξαναλέω ότι δεν ξέρω πόσο είναι το ποσό και αν αξίζει να μοιραστεί. Αν είναι σχετικά μικρό ας το πληρώνει ο καθένας μας εκ παραδρομής κάθε μήνα.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι άδικο να πληρώσουν τα παιδιά που "τρέχουν" την F1Axion. beer






Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakisthegr




Αριθμός μηνυμάτων : 21

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty31/3/2010, 06:52

Κι εγώ είμαι πρόθυμος να συνεισφέρω σ αυτό το εγχείρημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Σκέψεις.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις....   Σκέψεις.... Empty1/4/2010, 23:02

Παιδιά σας ευχαριστούμε θερμά που μας στηρίζετε. Για την ώρα είναι μια απόφαση που την έχουμε πάρει μαζί με τον Fugitiv3R και την προχωράμε μέχρι το κόστος να είναι απαγορευτικό για τις τσέπες μας. Ελπίζουμε να είμαστε έτοιμοι μέχρι τον αγώνα της Bαρκελώνης αν και οι αργίες μας έχουν κολλήσει λίγο.
Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστούμε θερμά όχι μόνο για την καλή σας θέληση να στηρίξετε οικονομικά αυτή την ενέργεια αλλά πολύ περισσότερο γιατί μας δείχνετε πόσα πολλά σημαίνει για εσάς η F1AXION.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
 
Σκέψεις....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 7Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: F1aXion - Κέντρο Πληροφοριών :: Επικοινωνία F1aXion-
Μετάβαση σε: