Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
F1aXion NewsΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 RACE 04 - BAHRAIN

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

RACE 04 - BAHRAIN Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: RACE 04 - BAHRAIN   RACE 04 - BAHRAIN Empty19/12/2012, 11:38

BAHRAIN


Silkman:
"Eπιτέλους ένας σταθερός αγώνας και επιτέλους και με τα δυο μας μονοθέσια ξανά. Λίγες ώρες πριν την έναρξη το σεταπ του teamate μου σε συνδιασμό με ρυθμίσεις του pit manager μας μου έκατσε κουτί και οι χρόνοι έφυγαν απο το 1.37 ξεκινούσαν πλέον απο το 1.36. Κρίμα που οι ρυθμίσεις δεν ταίριαξαν και στον Νίκο γιατι θα μπορουσαμε να ειχαμε ακομα καλυτερο αποτέλεσμα. Κλασσικά στο Quali πήγαμε trial and error και εύλογα μέιναμε με το error. Αυτή τη φορά είχα μια λιγότερο χειρότερη κακή εκκίνηση. Απο εκεί και έπειτα έμπλεξα πίσω απο την RedBull του Μανουσάκη που λόγο ηλεκτρονικού προβλήματος αλλού πάταγε και αλλόυ βρισκοταν και έτσι δεν μπόρεσα να πάρω οτι θα μπορουσε να μου είχε δώσει η μαλακή γόμα. Περιμέναμε τα pit για να βγούμε με τη μεσαία γόμα και καθαρό δρόμο αλλα δυστυχώς βγήκαμε πίσω απο τις RedBull πάλι με αποτέλεσμα και εκεί να χαθεί χρόνος. Με τον Μανουσάκη να φαίνεται να βρίσκει τα πατήματά του στην πορεία ο αγώνας μου είχε πλέον να κάνει με τον Σπύρο και την μάχη για την 4η θέση. Με καμια δωδεκαριά γύρους να απομένουν βρέθηκα πίσω του στα 4 δεύτερα και πάνω που τον έπιανε και ο Μανουσάκης και το ροκάνισμα της διαφοράς θα ηταν παιχνιδάκι.....η Ferrari αποφάσισε να μας το δώσει στο πιάτο μασημένο αντι να το φάμε μόνοι μας. Το καλύτερο μας αποτέλεσμα μεχρι σημερα με την 4η και 5η θέση και σαφώς αρχίζει να φαίνεται οτι μπορούμε με σωστή δουλειά και για πιο πάνω.

Συγχαρητήρια για ακόμα μια φορά στον Pit Manger μας που έκανε τα μαγικά του και στον teamate μου που έκανε εξαίρετη δουλειά στο να κρατήσει πίσω μας μονοθέσια. Πολύ κρίμα που για λίγα μέτρα δεν έφτασαν τα καύσιμα για την επιστροφή στα πιτ και θα πάμε πάλι με χάντικαπ και στον επόμενο αγώνα. Χρόνος φαινομενικά υπάρχει πλέον για την Ισπανία και θα προσπαθήσουμε να τον εκμεταλλευτούμε σωστά αυτή τη φορά. Τέλος σε σχετικές ερωτήσεις που δέχτηκα θέλω να πω οτι δεν γνωρίζω τίποτα για πιθανή προσέγγιση της Ferrari για την πρόσληψη του Γιάννη ως Pit manager στα κόκκινα. Μάλλον για κακοήθειες των κόκκινων μου κάνει πάρα για πιθανά σενάρια..."
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
theBrain

theBrain


Αριθμός μηνυμάτων : 147

RACE 04 - BAHRAIN Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: RACE 04 - BAHRAIN   RACE 04 - BAHRAIN Empty19/12/2012, 15:19

Δύσκολος αγώνας μετά από σημαντική αποχή και κακή φυσική κατάσταση, αλλά πιστεύω οτι πήρα το maximum από ένα μέτρια στημένο από μένα μονοθέσιο. Η κακή εκκίνηση δεν επηρέασε πολλά γιατί γρήγορα ήμουν πάλι μέσα στο παιχνίδι, ή καλύτερα στη μάχη. Με τον Γαλανομάτη νομίζω θα βλεπόμαστε στους εφιάλτες μας τις γιορτές, ενώ και 2-3 άλλοι οδηγοί μάλλον με γουστάρουν :-) Ήταν περίεργο π.χ. το οτι κατέληξα να φρενάρω δίπλα στον Κατέλα για να μπω για το 1ο πιτστοπ... Ενώ στο τέλος το καθαρό μυαλό δεν υπήρχε για να σώσω το μισό λίτρο που ήθελα ακόμα για να φτάσω στα πιτς, αλλά από αυτά μαθαίνουμε ως ομάδα.

Σε γενικές γραμμές είχα ποιοτικές μάχες, κι αν υπήρξαν επαφές (για μια από τις οποίες μάλιστα ενημερώθηκα οτι υπήρξε καταγγελία) εγώ τις χρεώνω στη συχνότητα με την οποία κάποιοι πάνε για ένα κενό (κυρίως εγώ) και στη συχνότητα με την οποία κάποιοι στοχεύουν το apex (το παρόν ή το επόμενο) χωρίς να υπολογίζουν όλες τις παραμέτρους. Ως αντιπαράδειγμα θα αναφέρω τον Μανουσάκη, ο οποίος σχολίασε αρνητικά τη βουτιά μου στις δύο Red Bull στο 3ο γύρο αλλά μάλλον θα έπρεπε να σχολιάσει θετικά το οτι είχε το μυαλό και την εμπειρία απλά να ανοίξει λίγο το τιμόνι και να κεράσει και μια ρακί. Τέλος πάντων, θεωρώ οτι το επίπεδο οδήγησης είναι πολύ ψηλά φέτος, κι ελπίζω να ξαναεμπλακώ σε μονομαχίες και στους επόμενους αγώνες.

Τελικά, η καλή στρατηγική μας (για άλλη μια φορά...), η κακή στρατηγική κάποιων άλλων (...), κι ο σχετικά σταθερός αγώνας που καθυστέρησε και αντίπαλα μονοθέσια στην πορεία, μας έδωσε σημαντικούς βαθμούς και κίνητρο να συνεχίσουμε να παλεύουμε διασκεδάζοντας.

Καλές γιορτές σε όλους, υγεία πάνω απ'όλα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
RACE 04 - BAHRAIN
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Bahrain Race
» NEWS
» Bahrain GP
» Bahrain GP
» RRC Bahrain

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: F1aXion Πρωτάθλημα 2012-2013 :: Κεντρικά Ομάδων :: McLaren (C)-
Μετάβαση σε: