Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
F1aXion NewsΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 REAL F1 2013

Πήγαινε κάτω 
+7
KnightRiderXD
Spiros Fakis
Vastzo
Reisis
Silkman
Schumi
theBrain
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Vastzo

Vastzo


Αριθμός μηνυμάτων : 261
Τόπος : Αυλωναρι Ευβοια

REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: REAL F1 2013   REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty15/5/2013, 07:01

Silkman έγραψε:
Vastzo έγραψε:
Αλλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η McLaren. 10000 σελίδες αντέγραψε πριν κάποια χρόνια

ακόμα να μάθει πως δουλεύουν τα ελαστικά.....

Mάλλον λες για το σκάνδαλο αντιγραφής.......στο οποίο ενεπλάκη και ο σημερινός Νο1 οδηγος της Ferrari ε?



Φαση εχετε ρε εσεις οι tifozi...

Σε προκαλώ να βρεις μία αναφορά στον Αλόνσο για το "Stepneygate". Αν βρεις, γιατί εγώ μιλάω μόνο με στοιχεία θα το ξανασυζητήσουμε.

Έτσι γράφω και εγώ ότι θέλω και δημιουργώ κλίμα.

Παραθέτω το ιστορικό της υπόθεσης για όποιον θέλει να ασχοληθεί.

http://en.wikipedia.org/wiki/2007_Formula_One_espionage_controversy#External_links
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: REAL F1 2013   REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty15/5/2013, 08:50

Kοιταξε.
Καταρχην θα παρουμε και οι δυο μας ως δεδομενο οτι δεν προκειται ποτε να συμφωνησουμε πάνω στο όλο θεμα όπως και σε πολλά αλλα δεδομένου οτι υποτσηρίζουμε παθιασμένα αιώνιους εχθρούς. Και γραφεις κατά καιρους διαφορα και καλά κανεις αλλα θα παρατηρησες οτι δεν απαντησα.

Σημερα ομως με τις 1000 σελιδες που ειπες (780 ειναι για την ακριβεια) και την αντιγραφη τους (που ποτε δεν βρεθηκε αντιγραφη τους αλλα ο καθενας διαβαζει wikipedia)...ε τσιμπησα και ειπα να απαντησω.

Επομενως σαφως και μπορεις να γραφεις οτι θες και φτιαξε οποιο κλιμα θες. Δικαιωμα σου.

Αν και ακομα και το Link που εδωσες αναφερει ενα μερος της εμπλοκης του Alonso στο σκανδαλο οποτε, ή πλακα μας κανεις ή δεν το διαβασες ολο, θα σου απαντησω στην προκληση (αχ και να ξερες πανω σε τι βρηκες να με προκαλεσεις), απλα θα κανεις λιγο (μαλλον πολυ) υπομονη γιατι την απαντηση θα την γραψω με τα χερακια μου και οχι με λινκ και θα ειναι πολυ μεγαλη.

Ναι η ομαδα μου ενεπλακη σε κατι που της εκανε τεραστιο κακο και ο αντικτυπος συνεχιζεται μεχρι σημερα και θα συνεχιστει κι αλλο. Επειδη ομως λατρευω αυτη την ομαδα, οπως προφανως και ο Βασιλης τη δικη του, την παρακολουθω χρονια και εχω μια τελειως διαφορετικη αποψη βασιζομενος στα πρακτικα της δικης, στους διαλογους, στις καταθεσεις στην FIA, στις καταθεσεις των εμπλεκομενων στα αστυνομικα τμηματα, στο τι βρηκανε στα σπιτια τους, στο τι βρηκαν πανω στα αμαξια, στο τι ειπαν οι οδηγοι, στο ιστορικο και το παρελθον των εμπλεκομενων, αλλα και σε διαφορα σεναρια ρεαλιστικα που εχουν να κανουν με χρημα ουτοπικο, θα την παραθεσω μολις τελειωσω το γραψιμο.

Το υπερβολικα συντομο ρεζουμε παντως του διαδικτυου και των ΜΜΕ ειναι οτι η Mcalern κατασκοπευσε και εκλεψε.

Το υπερβολικα συντομο ρεζουμε ομως της αποφασης των αρμοδίων "δικαστηριων" ειναι οτι η ομαδα ως ομαδα δεν κατασκοπευσε και οτι 100% δεν βρεθηκε να κανει χρηση των "κλεμμενων"!!!

Φοβερο?..καντε λιγο υπομονη για οσους δεν γνωριζετε γιατι οσοι γνωριζετε ειμαι σιγουρος οτι ακομα τραβατε τα μαλλια σας. Και επειδη ολα αυτα γινανε πριν πολλα χρονια και δεν σας ηξερα και δεν με ξερατε...θα σας τα παραθεσω τις επομενες ημερες.


Aπλα, για να φτιαξω κι εγω το δικο μου κλιμα (δικαιωμα μου) και επειδη εθεσες και θεμα Ιταλων και ελαστικα και ενα καρο αποψεις, να θυμισω σε οσους παρακολουθουν την διαφωνια μας ότι μεντορας του Alonso υπηρξε ο Ιταλος Briatore.

O ιδιος Ιταλος που "εφτιαξε" τον αγωνα στην Σινγκαπουρη για λογαριασμο του Alonso που φυσικα ποτε ο ιδιος δεν ειχε καμια σχεση με τετοιες βρωμιες.


Τελος να θυμισω στα μέλη, μιας και επιασες και τα ελαστικα, οτι οταν στις αρχες του 2000 η Βridgestone δουλεψε τα ελαστικα της πανω στο μονοθεσιο της Ferrari ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ, (σε αντιθεση με την Pirelli φέτος) δεν κάλεσε καμια ομαδα να παρατηρει την εξελιξη των ελαστικων και να ενημερωνεται. Τα φτιαξανε πανω στη Ferrari ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και εκ τοτε αρχισε η γνωστη σε ολους ηγεμονια της Ferrari στην πιστα και οι υπολοιποι ήταν θεατες. Οταν δε, διαμαρτυρηθηκαν οι ομαδες (συμπεριλαμβανομενης και της Mclaren) καμια αλλαγη πανω στις γομες δεν εγινε μεσουσης της σεζον και το μαυρο αλογακι συνεχιζε να καλπαζει ανενοχλητο.
Τυχαιο θα ειναι κι εγω "Αφελης" οπως ειχε πει και o Bιll σε προηγουμενο post.

Αυτη ειναι η δικη μου αποψη για τους Ιταλους, τον Alonso και τα ελαστικα και θα επανέλθω με την εκθεση για το σουπερ σκανδαλο κατασκοπειας που ποτε δεν ξαναγινε στην ιστορια και ποτε καμια αλλη ομαδα δεν κατασκοπευσε καμια στην F1 και καλα της κανανε της Mclaren και πληρωσε το μεγαλυτερο προστιμο που εχει καταγραφει απο την αρχη της ιστοριας της F1 και ακομα προσπαθει να ορθοποδησει και θα της παρει πολυ καιρο ακομα γιατι τετοια ζημια αλλη ομαδα δεν επαθε ποτε στην ιστορια της. Αλλα ειπαμε...κλεψανε.
Βεβαια το λινκ δεν εξηγει πως κλεψανε ή που τα βρηκανε ή πως εγινε ολο το θεμα. Αλλα θα τα γραψω αναλυτικα καποια στιγμη συντομα.

Γιατι καποιοι βλεπουν την Mclaren σήμερα στον πατο του grid και θεωρουν οτι ξαφνικα ξεχασαν να φτιαχνουν μονοθεσια ή οτι φταινε μονο τα ελαστικα....και σε κανεναν δεν προξενησε απορια ο συνεχιζομενος κατηφορος της ομαδας απο το σκανδαλο και μετα, ουτε καν η αδυναμια της να κρατησει τον Hamilton και η προσληψη του Τεκίλα...


Θα επανέλθω...αν και καταθετωντας την αποψη μου "φοβαμαι μην ψαχνουν το πτωμα μου οπως και τα αλλα 10 πτωματα" οπως ειπε και κατα την διαρκεια του Σκανδαλου ο Stepney, ξεκαθαριζοντας ανοιχτα οτι δεχτηκε απειλες κατα της ζωης του και της οικογενειας του απο την αιώνια καθαρή, τιμια και χωρις ουδεποτε να κατασκοπευσει, Ferrari.

Αλλα για αυτο θα κανω υπομονη μεχρι να βγαλει το βιβλιο του το οποιο περιμενω πως και πως.....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
Schumi
F1aXion Champion
F1aXion Champion
Schumi


Αριθμός μηνυμάτων : 1388
Τόπος : Λεπτοκαρυα

REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: REAL F1 2013   REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty15/5/2013, 23:43

Και ναι οι φήμες έγιναν πραγματικότητα και η ιστορία επαναλαμβάνεται.

Honda confirms 2015 F1 return as McLaren engine supplier
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://twitter.com/Jim_Katelas
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: REAL F1 2013   REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty16/5/2013, 02:27

Crap...... jeez
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
Vastzo

Vastzo


Αριθμός μηνυμάτων : 261
Τόπος : Αυλωναρι Ευβοια

REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: REAL F1 2013   REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty16/5/2013, 03:17

Κατά την γνώμη μου σωστή κίνηση της McLaren. Καιρός να απεμπλακεί από την μαμά Mercedes μιας και το εργοστάσιο της Στουτγκάρδης
δίνει περισσότερη "σημασία" στα δικά του μονοθέσια.
Οι Ιάπωνες και τεχνογνωσία και εμπειρία έχουν στους κινητήρες οπότε και με τις μεγάλες αλλαγές στους κανονισμούς από
του χρόνου νομίζω ότι θα έχει "άσσο στο μανίκι" η McLaren.
Για του χρόνου κάνω μια πρόβλεψη ότι το "καλύτερο" μοτέρ θα το έχει η Renault. Λίγο να ανατρέξει κάποιος στην ιστορία του
κάθε κατασκευαστή και θα καταλάβει αμέσως γιατί οι Γάλλοι είναι ένα βήμα μπροστά από τον ανταγωνισμό.

http://en.wikipedia.org/wiki/Renault_Clio_V6_Renault_Sport
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Schumi
F1aXion Champion
F1aXion Champion
Schumi


Αριθμός μηνυμάτων : 1388
Τόπος : Λεπτοκαρυα

REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: REAL F1 2013   REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty16/5/2013, 03:21

Vastzo έγραψε:

Οι Ιάπωνες και τεχνογνωσία και εμπειρία έχουν στους κινητήρες οπότε και με τις μεγάλες αλλαγές στους κανονισμούς από
του χρόνου νομίζω ότι θα έχει "άσσο στο μανίκι" η McLaren.

Δεν θα τους έχουν από του χρόνου άλλα το 2015.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://twitter.com/Jim_Katelas
Vastzo

Vastzo


Αριθμός μηνυμάτων : 261
Τόπος : Αυλωναρι Ευβοια

REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: REAL F1 2013   REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty16/5/2013, 03:25

Silkman έγραψε:

Σημερα ομως με τις 1000 σελιδες που ειπες (780 ειναι για την ακριβεια) και την αντιγραφη τους (που ποτε δεν βρεθηκε αντιγραφη τους αλλα ο καθενας διαβαζει wikipedia)...ε τσιμπησα και ειπα να απαντησω.

Όλοι ξέρουμε ότι η wikipedia δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο κυκλοφορεί για πληροφορίες στο internet. Απλώς για την κουβέντα που κάνουμε είναι σχετικά ένας
γρήγορος τρόπος για να πάρει κανείς μια πρώτη ιδέα. Όποιος θέλει να "μπει στα βαθιά" από κάτω υπάρχουν τα λεγόμενα "References".
Εκεί πιστεύω ότι βρίσκεται ή αλήθεια. Εγώ απλός το ιστορικό της υπόθεσης παρέθεσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vastzo

Vastzo


Αριθμός μηνυμάτων : 261
Τόπος : Αυλωναρι Ευβοια

REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: REAL F1 2013   REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty16/5/2013, 03:28

Schumi έγραψε:
Vastzo έγραψε:

Οι Ιάπωνες και τεχνογνωσία και εμπειρία έχουν στους κινητήρες οπότε και με τις μεγάλες αλλαγές στους κανονισμούς από
του χρόνου νομίζω ότι θα έχει "άσσο στο μανίκι" η McLaren.

Δεν θα τους έχουν από του χρόνου άλλα το 2015.

Ένας λόγος παραπάνω λοιπόν να φάει τα μούτρα της η Mercedes με τα προβλήματα νεότητας
και να πάει η Honda σαν κυρία το 2015 να "σκίσει".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: REAL F1 2013   REAL F1 2013 - Σελίδα 3 Empty16/5/2013, 05:21

Δεν ξερω. Κατι τετοιες αλλαγες που εχουν ως κυριο κίνητρο την εξοικονομηση χρηματων.....δεν μαρεσουν και τις φοβαμαι. Δεν θεωρω οτι ειναι αλλαγη λογω ασυμφωνιας, αλλα αλλαγη λογω πόρων. Μακαρι να εχω αδικο εννοειται αλλα προσωπικα πιστευω οτι ξεκιναει μια καινουργια ηγεμονια της Ferrari απο φετος και για τα επομενα χρονια. Ίδωμεν....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
 
REAL F1 2013
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
 Παρόμοια θέματα
-
» REAL F1 2011
» REAL F1 2012
» REAL F1 2009 - 2010
» Real Time Weather
» TV styles.. Real and Rfactor

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Γενικά Θέματα :: Real F1-
Μετάβαση σε: