Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
F1aXion NewsΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ρωτήστε μας!

Πήγαινε κάτω 
+11
dragon66
Reisis
manosk69
ferrari
Spiros Fakis
Silkman
KnightRiderXD
buttong
Schumi
Antonis Kliamenakis
Fugitiv3R
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nick Atsidakos

Nick Atsidakos


Αριθμός μηνυμάτων : 92
Τόπος : Περιστέρι

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty4/9/2012, 11:08

Λύθηκε αλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε αυτό.Εγώ όταν φτιάχνω Dedi δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.Τέσπα τι να πω Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gvrteam.gr/
eddie-volos




Αριθμός μηνυμάτων : 9
Τόπος : βολος

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty10/9/2012, 07:01

παιδια καλησπερα.προσπαθει να μπει ενας φιλος μου στον σερωερ τον δικο μου κ μολις μπαινει τον πεταει εξω κ γραφει F1RFT.HDV.τι πρεπει να κανουμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manosk69

manosk69


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αθήνα

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty10/9/2012, 08:34

αν εννοείς για το F1RFT2012 demo πρέπει να έχει εγκαταστήσει και το patch...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Hatzaliotis

Giannis Hatzaliotis


Αριθμός μηνυμάτων : 84
Τόπος : Αθηνα

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty10/9/2012, 22:52

Να ρυθμίσει σε dirext 9 και μέσα από το παιχνίδι να ανεβάσει τα γραφικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tororossof1axion.webs.com/
KnightRiderXD

KnightRiderXD


Αριθμός μηνυμάτων : 859
Τόπος : Αθήνα

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty11/9/2012, 00:42

Αναλόγως τι έχεις σηκώσει στον σέρβερ.Έχεις σηκώσει το Mod με το Patch ή χωρίς το Patch?Το .HDV διαβάζει ένα ένα τα .ini καi ότι άλλο περιλαμβάνεται ωστε το Mod να λειτουργήσει κανονικά.Αν εσύ έχεις διαφορετικό Engine.Ini στο σέρβερ και ο φίλος σου άλλο τότε το σφάλμα αναγνωρίζεται όχι στο .INI αλλά στο .HDV οπότε αν περάσετε τα ίδια Engine.Ini είσαστε οκ.

Το βρίσκεις στην παρακάτω διαδρομή rFactor\GameData\Vehicles\F1RFT2012\2012\TEAMS\Engine.Ini

Αν το σφάλμα επακολουθεί τότε δεν γνωρίζω τι μπορεί να φταίει αλλά προτείνω να ξαναεγκαταστήσεις το Mod...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.f1axion-knightriderxd.site88.net/
Nick Atsidakos

Nick Atsidakos


Αριθμός μηνυμάτων : 92
Τόπος : Περιστέρι

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty11/9/2012, 04:17

Εντάξει παιδιά το θέμα λύθηκε,δεν είχε περάσει το patch.Όλα ok τώρα Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gvrteam.gr/
eddie-volos




Αριθμός μηνυμάτων : 9
Τόπος : βολος

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty12/9/2012, 08:33

παιδια καλησπερα .μετα απο πολλα βασανα επιτελους εχω κανει εγκατασταση το demo f1rft.να ναι καλα ο νικος δηλαδη .τωρα το προβλημα ειναι οτι οταν παω να μπω στον σερβερ δεν μου κανει δεκτο το ip Embarassed .αν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα.

ευχαριστω προκαταβολικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manosk69

manosk69


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αθήνα

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty12/9/2012, 10:54

δηλαδή eddie βάζεις την IP 85.92.139.150:34297 και δεν βλέπεις τον server?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eddie-volos




Αριθμός μηνυμάτων : 9
Τόπος : βολος

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty12/9/2012, 14:52

μανο ναι το απογευμα που ειχα προσπαθησει δεν μπορουσα να συνδεθω.τελοσπαντων το κοιταμε αυτο λιγο αργοτερα.

εχει προκυψει ενα προβλημα που δυστηχως το παλευουμε με τον νικο κ παρολες τις φιλιτιμες προσπαθειες κ τον χρονο που εχει αφιερωσει δεν μπορουμε να βρουμε την λυση.θα κοινοποιησω το προβλημα μας στις παρακατω σειρες .ΑΝ καποιος γνωριζει την λυση παιδια ας μας δωσει μια απαντηση.φανταστειτε οτι η ωρα ειναι 1.44 σε 5 ωρες πρεπει να παω για δουλεια κ αντι να παω για υπνο καθομαι κ γραφω στο φορουμ.κατεβασα κ ενα mod k καταλαβαινετε χαχαχαχα


Λοιπον εχουμε κ λεμε


G27 ΤΙΜΟΝΙΕΡΑ.


ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ με τιποτα το feedback.ta εχοθμε κανει νομιζω ολα .επανεκινηση,εγκατασταση απο την αρχη την βγαλαμε απο την πριζα κ την χαναβγαλαμε καναμε ενημερωση το λογισμικο ,της ταξαμε να την παμε το καλοκαιρι στην μυκονο αυτη τιποτα .βασικα με το που ξεκιναει το παιχνιδι η τιμονιερα φενεται οτι παιρνει τις ρυθμισεις αφου ειναι σκληρη.αρα εχει εκεινη την ωρα feedback.μολις ομως βγαινω στην πιστα γινεται σαν πουπουλο.

αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας βοηθησει .δεν ξερω τι αλλο να κανουμε Sad Sad Sad Sad Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Schumi
F1aXion Champion
F1aXion Champion
Schumi


Αριθμός μηνυμάτων : 1388
Τόπος : Λεπτοκαρυα

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty12/9/2012, 23:17

Εαν μπεις το βραδακι στο TS θα το δουμε.Για αρχη κοιτα το Logitech profiler αν εχει σωστες ρυθμισεις και μεταμεσα στο παιχνιδι.Εαν ειναι σωστα μπες στην πιστα βγες απο το γκαραζ πατα ESC πανε Setting-->Controls-->Force feedback και κατεβασε τη δυναμη στο -100% για δοκιμη και βαλ' το high.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://twitter.com/Jim_Katelas
eddie-volos




Αριθμός μηνυμάτων : 9
Τόπος : βολος

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty12/9/2012, 23:53

ok schumi ευχαριστω.8α δοκιμασω αυτο που μου ειπες το μεσημερι.αν δεν λυ8ει το προβλημα τα λεμε το βραδακι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eddie-volos




Αριθμός μηνυμάτων : 9
Τόπος : βολος

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty13/9/2012, 08:14

to ekana αυτο που μου ειπες κ συνεβη το εξης.


βγαινω απο τα πιτ κ βγαζω το usb .οκ βλεπω οτι εχω feedback στην οδηγηση αλλα δεν εχω στα kerbs κ οταν βγαινω εξω στα χαλικια δεν κανει τιποτα.παταω esc λοιπον κ παω να ψαξω τις ρυθμισεις μηπως ειναι κατι απο κει.μολις λοιπον ξαναβγαινω βλεπω παλι οτι δεν εχει παλι feedback.τι γινεται δεν μπορω να καταλαβω. Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dragon66

dragon66


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Τόπος : Προσεχος αγγλια

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty14/9/2012, 08:20

καπος ετσι ηταν και η dfgt μου. το ρεαλφιλλ πλαγκιν το εχεις βαλει?? αν ναι τοτε τσεκαρε τις ρυθμισεις εκει αλλιος βαλτο για να εχεις καλο feedback:)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papalotis1

papalotis1


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Τόπος : Αθήνα

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Singapore   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty6/4/2013, 22:16

Τι γίνεται με τα καύσιμα. Το ρεζερβουάρ αντέχει μέχρι 40 γύρους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Schumi
F1aXion Champion
F1aXion Champion
Schumi


Αριθμός μηνυμάτων : 1388
Τόπος : Λεπτοκαρυα

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty6/4/2013, 23:34

Ασχετο το τι γραφει το rFactor.Για να δεις σωστα τα καυσιμα σοθ θα χρειαστεις το rfHUD.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://twitter.com/Jim_Katelas
Fugitiv3R
F1aXion Administrator
Fugitiv3R


Αριθμός μηνυμάτων : 2829
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty6/4/2013, 23:48

Βασικά αυτό εννοεί.

Ακόμα κι αυτό όμως αν δεν έχεις, να ξέρεις ότι τα καύσιμα καλό είναι να τα υπολογίζεις εσύ ο ίδιος και μην επαναπαύεσαι σε αυτό που δίνει το ίδιο το παιχνίδι. Τις περισσότερες φορές κάνει λάθος. Κάνε 4-5 γύρους και δες πόσα καύσιμα χρησιμοποίησες. Ή ακόμα καλύτερα, κάνε μια προσομοίωση αγώνα και υπολόγισε ακριβώς τι θα χρειαστείς (πάντα να υπολογίζεις και recon/formation/inlap).

Στο συγκεκριμένο αγώνα έχω την εντύπωση ότι θα χρειαστείς πάνω - κάτω 240 λίτρα, ανάλογα το setup σου και την οδήγησή σου βέβαια. Τα 250 είναι πολλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://fugitiv3r.blogspot.com/
papalotis1

papalotis1


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Τόπος : Αθήνα

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty26/4/2013, 21:28

Question Question Question Question Question Παιδιά έχω άλλη μια απορία, όχι επειδή δεν έχω καταλάβει κάτι απλώς θέλω μια διευκρίνηση. Λοιπόν, στον αγώνα της Σιγκαπούρης ο Μάνος είχε φάει BOTG και επειδή ήξερε είδη τη θέση του στο grid, δηλαδή τελευταία, δεν βγήκε να κάνει hotlap για το Q. Βέβαια το ίδιο συνέβη και στην Ιαπωνία όχι μόνο με τον Μάνο αλλά και με μένα που δεν είχα έγκυρο χρονομετρημένο γύρο. Τώρα η ερώτηση μου είναι η εξής, τι γίνεται με τον κανόνα 107%. Σύμφωνα με αυτόν όποιος οδηγός δεν κάνει hotlap μικρότερο από το 107% του poler ή του νικητή του Q1 δεν έχει το δικαίωμα να λάβει μέρος στον αγώνα. Βέβαια θα μου πείτε εσείς "Οι κανόνες λένε επίσης ότι σε εξαιρετικές περιπτώσεις αν ένας οδηγός συμπληρώσει ικανοποιητικούς γύρους στο practice τότε θα λαμβάνει μέρος στον αγώνα. Το θέμα εδώ είναι ότι ο Μάνος και εγώ δεν είχαμε καν χρονομετρημένο γύρο άρα, σύμφωνα με το πως το αντιλαμβάνομαι εγώ, δεν θα έπρεπε να είχαμε λάβει μέρος αγώνα. Αντιλαμβάνομαι ότι είστε κάπως ελαστικοί σε κάτι τέτοιους κανόνες (που δε με χαλάει ειδικά εμένα καθόλου) απλώς θα ήθελα μία διευκρίνηση για το πως λειτουργεί αυτός ο κανόνας

http://www.formula1.com/results/season/2013/893/7190/

εδώ βάζω ένα link, ως παράδειγμα μη εφαρμογής αυτού του κανόνα στην πραγματική F1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fugitiv3R
F1aXion Administrator
Fugitiv3R


Αριθμός μηνυμάτων : 2829
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty26/4/2013, 22:29

Αν ως practice εννοείς το warm up, όχι, δεν εννοούμε αυτό. Το practice για εμάς αποτελείται από το σύνολο των γύρων που έχετε κάνει στον server σε κάθε πίστα ξεχωριστά. Τόσο εσύ, όσο και ο Μάνος είχατε κάνει κατά τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας. Επίσης, τόσο εσύ και πολύ περισσότερο ο Μάνος και όλα τα παιδιά έως τώρα που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα, έχετε "παρουσιάσει" την εικόνα που απαιτείται για να συμμετέχει κάποιος στο πρωτάθλημά μας. Δηλαδή, ασφαλή οδήγηση, σταθερή και χωρίς υπερβολικές ενέργειες που μπορεί να προκαλέσουν κάποιο ατύχημα από το πουθενά.

Επομένως, ακόμα κι αν κάποιος δεν έχει πετύχει χρόνο στα δοκιμαστικά, η ικανοποιητική παρουσία του στον server μπορεί να του εξασφαλίσει την εκκίνηση ενός αγώνα.

Αν υπάρχει κάποιος που δεν τον έχουμε δει στον server (εμείς αλλά και οποιοδήποτε από τα μέλη μας για να μπορούμε να έχουμε μια εικόνα για την οδηγική του συμπεριφορά και σταθερότητα) το πιο πιθανό είναι να μην του επιτραπεί η συμμετοχή σε επίσημο αγώνα.

Υπενθυμίζουμε ότι για τα καινούρια μέλη που θέλουν να συμμετέχουν στο πρωτάθλημα, αυτό που χρειάζεται είναι η απευθείας επικοινωνία μέσω PM με ένα από τα μέλη της Διαχείρισης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://fugitiv3r.blogspot.com/
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty27/4/2013, 00:31

....και επίσης να συμπληρώσω επειδή έθεσες την συσχέτιση με την πραγματική F1 ότι:
Άλλο το 107% και άλλο το BOTG.

107% σημαίνει ότι έκανες προσπάθειες στο Quali που ειναι εξω απο το 107% και επομενως εισαι υπερβολικα αργος ή/και επικυνδινος για να παρεις μερος στον αγωνα. Το ιδιο ισχυει και στην F1 και στην F1aXion. Η μονη διαφορά μας εδώ με την F1 ειναι αυτη που ειπε ο Ιορδανης. Αν σε βλεπουν μελη ολη την εβδομαδα να κανεις γυρους σταθερους και να οδηγεις με ασφαλεια, τοτε ακομα και αν βγεις εκτος του 107% η διαχειρηση ή οι συντονιστές μπορεί να σου επιτρέψουν να πάρεις μερος.

ΒΟTG σημαίνει μια ποινή οπου δεν έχει νοημα να κάνεις χρόνο αφου θα εκκινησεις ουτως ή αλλως απο το τέλος. Και στην πραγματική F1 οδηγοί και ομάδες με BOTG ή ποινές θέσεων (π.χ. 10 θεσεις) αρκετές φορές δεν βγαίνουν καν να κανουν γυρο για να διαφυλάξουν τα ελαστικά τους. Παίρνουν ομως μέρος κανονικά στον αγώνα.

salute
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
papalotis1

papalotis1


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Τόπος : Αθήνα

Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρωτήστε μας!   Ρωτήστε μας! - Σελίδα 2 Empty27/4/2013, 00:44

OK εγώ νόμιζα ότι και να έχεις ποινή BOTG πρέπει να κάνεις χρόνο μέσα στο 107%, πάντως ευχαριστώ για την διευκρίνηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ρωτήστε μας!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: F1aXion - Υποδοχή :: Συχνές Ερωτήσεις-
Μετάβαση σε: