Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
F1aXion NewsΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 R factor F1 2011

Πήγαινε κάτω 
+6
Schumi
michael
Silkman
Reisis
mad_dog
Spiros Fakis
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: R factor F1 2011   R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty8/5/2011, 03:54

Μπορεις να μου κανεις το "γραφικο" DRS να αλλάζει και τα physics?
Δηλαδη την ωρα που ανοιγει το γραφικο DRS.....να αλλαζει και η τελική και το grip?
Ιδου η απορια... Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
KnightRiderXD

KnightRiderXD


Αριθμός μηνυμάτων : 859
Τόπος : Αθήνα

R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: R factor F1 2011   R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty8/5/2011, 05:56

Κοίτα έχω φέρει στο μυαλό μου το ''καμμένο'' οτί αν μπορούσαμε να αλλάζουμε υποθετικά το Temporary Boost αφού πρώτα βρούμε το φάκελο ή το γραφικό του (ή το αρχειο του) να εκμηδενίζαμε την απόδοση του σε θερμότητα (γιατί με το TempBoost η θερμότητα αυξάνεται) και να το χρησιμοποιήσουμε με Textures χωρίς αλλαγή στην απόδοση του TempBoost το οποίο δίνει 10 χιλιόμετρα παραπάνω απο μόνο του.. Μετά θα θέλει όμως να κλειδώσουμε το φάκελο ώστε κανείς να μην πάει και κάνει τα 10,20 και έχει πλεονέκτημα στην τελική και να του κάνει σφάλαμα με ένα Mismatch στον Server. Δηλαδή πρέπει να υπάρχει μια αρμονία γενικότερα για να φτιαχτεί κάτι τόσο περίπλοκο, δηλαδή αν ήταν πιο φιλικό στον Modder πιστεύω ήδη πως ο Cabinio κάτι θα είχε προσπαθήσει. Άλλα δεν είναι φιλικό προς τον Moderator..Φυσικά το αναγράφει και ο Cabinio από πάνω για το TempBoost..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.f1axion-knightriderxd.site88.net/
KnightRiderXD

KnightRiderXD


Αριθμός μηνυμάτων : 859
Τόπος : Αθήνα

R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: R factor F1 2011   R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty8/5/2011, 10:44

Από σχόλειο στο Youtube..Σόρρυ που δεν είναι στα ελληνικά.Μήπως ο Cabinio μπορεί να μας βοηθήσει να το καταλάβουμε ?

Press button1 on steeringwheel:wing up /boost on ->more topspeed

Press button2 on steeringwheel:wing down/boost off

For sure its have no aerochanges..but the result with boost is the same..more topspeed.

You need 3d & 2d work and a "script"



Και αυτό η απάντηση από έναν άλλο:

If I was going to attempt to add DRS (GRAPHICS ONLY) to rFactor, I'd use a Brake Light.

Instead of Brake Lights, you could use a texture to fill in the gap in the Rear Wing.

So every time you release the brake pedal, the "brake lights" turn off.

Then when you brake, the "brake lights" turn on (the texture fills in the gap in the Rear Wing)

It's impossible to have the graphical effect, at the same time as drag reduction in rFactor.

Temporary Boost is for KERS, not the Wing.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.f1axion-knightriderxd.site88.net/
Spiros Fakis

Spiros Fakis


Αριθμός μηνυμάτων : 378
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΡΗΤΗ

R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: R factor F1 2011   R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty8/5/2011, 11:15

Καλα ολα αυτα που λες Κωστα και πολλα απο αυτα μας τα εχει αναλυσει ο Cabinio.Θελω να πω οτι ολοι αναρωτιομαστε πως,γιατι και μακαρι να τα ειχαμε ολα,αλλα τελικα να εισαι σιγουρος
οτι οτι καλυτερο κυκλοφορησει θα το εχει μαθει ο Cabinio και θα προσπαθησει για το πιο εφηκτο αλλα και ρεαληστηκο γινετε,οποτε μεινε ησυχος για το μελλον. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://myf1axionteam.hostoi.com/
????????
Επισκέπτης




R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: R factor F1 2011   R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty8/5/2011, 14:29

Χτυπήστε ένα fiesta, αράξτε και διαβάστε. Έχω όρεξη να γράψω σήμερα. Razz

Θα σας ξενερώσω εντελώς μα εντελώς τώρα Laughing

Δεν γίνετε να έχουμε το οπτικό εφέ και ταυτόχρονα αλλαγή στις φυσικές. Εν μέρη ναι όπως το έκανα εγώ. Δεν νομίζω να γίνεται κάτι παραπάνω γιαυτό και δεν μπορούμε να το εφαρμόσουμε στο πρωτάθλημα και θα εξηγήσω γιατί. Οπότε ξεχάστε το DRS Laughing Ξενέραααααααα ε? :geek:

Και για να μην αερολογώ, εξηγώ πως το έκανα εγώ.
Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για το πως έκανα το οπτικό γιατί πρέπει να ξέρει κάποιος από 3D, 2D και τα ρέστα.
Καταρχήν θα πω τι έπρεπε να έχουμε για να είναι εφικτό και δυστυχώς δεν το έχουμε γιαυτό και δεν γίνεται. Εκτός αν μου έχει διαφύγει κάτι, που δε νομίζω γιατί θα το είχε κάνει κάποιος σίγουρα πιο μπροστά από εμένα.
Από όσο έχω ακούσει το DRS δουλεύει πατώντας ένα κουμπί ο οδηγός και κλείνει όταν το ξανακλείσει ο οδηγός ή κλείνει μόνο του όταν πέσει στα φρένα το μονοθέσιο.
Ταυτόχρονα αυξάνονται και οι αντίστοιχες επιδόσεις και αλλάζει και το κράτημα που λίγη σημασία έχει γιατί χρησιμοποιείται μόνο σε συγκεκριμένες ευθείες.
Εμείς λοιπόν την μόνη ενέργεια που μπορούμε να κάνουμε για να αυξήσουμε τις επιδόσεις είναι το TempBoost και αυτό γιατί το game μας δίνει ένα κουμπί για να το κάνουμε αυτό.
ΌΜΩΣ. Αυτό το κουμπί είναι press & hold. Που σημαίνει όσο το πατάμε, έχουμε αυτό που θέλουμε, όταν το αφήσουμε σταματάει να ενεργεί. Αυτό όμως είναι μια ενέργεια και για το rF και όχι 2.
Δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση έχουμε την ευκαιρία να ανοίξουμε μόνο το DRS(οπτικό εφέ) και όχι να το κλείσουμε με το ίδιο κουμπί.

Θα απορεί κάποιος τώρα τι λέει. Τι σχέση έχει το DRS με το TempBoost. Δεν έχει, εγώ το έκανα να έχει.
Πως;
Έπρεπε να βρω λοιπόν τρόπο να ανοίγω το DRS(οπτικό εφέ) ταυτόχρονα με το TempBoost, για να έχω ταυτόχρονα οπτικό και επιδόσεις DRS.
Ένα άλλο κουμπί που μας δίνει το rF, είναι το κουμπί headlights. Μην ξεχνιέστε υπάρχουν και άλλα mods εκτός από F1... Razz
Οπότε χρησιμοποίησα αυτό. Ε ναι λοιπόν! Η Force India που είδατε στο video είχε φώτα. Όμως δεν ήταν τα κανονικά φώτα αλλά το DRS. Αντί να ανάβουν φώτα, εμφανιζόταν η αεροτομή ανεβασμένη.
Νομίζω έχετε αρχίσει να καταλαβαίνεται γιατί το modding στο rF είναι για τους μπακάληδες Laughing

Το μόνο που έλειπε ήταν να έχω το ίδιο κουμπί για το TempBoost και τα φώτα. Αν προσπαθήσετε να το κάνετε από το menu, το game δεν δέχεται το ίδιο κουμπί για 2 διαφορετικές ενέργειες. Οπότε έπρεπε να του το επιβάλλω Smile
C:\Program Files\rFactor\UserData\Your_Profil\Controller.ini και εγένετο DRS :cheers:

Καλά μέχρι εδώ. Πως κλείνει όμως; Φυσικά αφήνοντας το TempBoost. Αφήνοντάς το όμως κλείνει το TempBoost, όχι όμως και η αεροτομή γιατί όπως προείπα κάθε κουμπί αντιστοιχεί σε μια ενέργεια. Η ενέργεια που ανοίγεις και κλείνεις τα φώτα χρησιμοποιεί κουμπί on/off και όχι press&hold. Οπότε για να κλείσει και η αεροτομή έπρεπε να τσιμπήσω ξανά το tempboost μόνο και μόνο για να κλείσει η αεροτομή. Στο video το έκανα τόσο τέλεια που δεν φαίνεται έτσι δεν είναι; afro

Ακολουθούν ρητορικές ερωτήσεις Laughing
Και αν κάποιος ξεχάσει να ξανατσιμπήσει το tempboost για να κλείσει η αεροτομή, πως θα ξέρω αν και που ξαναχρησιμοποίησε το TempBpoost;
Φυσικά και δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο όταν επιχειρείς προσπέραση πέφτοντας στα φρένα με περισσότερα χλμ από αυτόν που προσπερνάς.
Ποιος και πως θα ελέγξει κάποιος το πότε επιτρέπεται κάποιος να το χρησιμοποιήσει; Επιτρέπεται μόνο όταν ακολουθείς κάποιος σε λιγότερο το 1sec. Δεν γίνεται.
Μπορεί να σκεφτεί ο καθένας τέτοιου είδους ερωτήματα που θέτει την χρήση του απαγορευτική. Εκτός αν υπάρχει κάτι που μου έχει ξεφύγει ή δεν έχω σκεφτεί ή δεν το εφάρμοσα σωστά με τα δεδομένα που είπα παραπάνω.

Και κάτι τελευταίο για το πλήρες και τελειωτικό ξενέρωμα, αφιερωμένο στον Λευτέρη αυτό, γιατί ξέρω τώρα ότι το ηθικό του έχει πάει περίπατο lol!
Και να γινόταν, δεν προσομοιώνουμε με το TempBoost το DRS. Το TempBoost δουλεύει στις χαμηλές σχέσεις του κιβωτίου δίνοντας ισχύ.
Όπως καταλάβατε είναι ένα είδος KERS και είναι το πιο κατάλληλο για μας, μιας και το KERS είναι ξανά στο πρωτάθλημα.
Το "DRS" το εφάρμοσα γνωρίζοντας από την αρχή τα παραπάνω. Απλά ήλπιζα στη πορεία να ανακαλύψω αυτό που πιθανόν να μου ξέφευγε και δεν μπορούσα να σκεφτώ εκέινη τη στιγμή,
πράγμα που τελικά δεν έγινε Sad
Τέλος, στο video το DRS δουλεύει μόνο οπτικά, αφού το FS09 δεν έχει tempboost, βλέπε engine.ini

ΤΡΕΛΟ EDIT:
Ύστερα από πέντε λεπτά σκέψης, αφού πόσταρα το παραπάνω, νομίζω βρήκα πως θα το κάνω. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Οι δοκιμές θα γίνουν μέσα στο καλοκαίρι, οπότε μην βιάζεστε θα επανέλθουμε στο θέμα.
Να΄στε καλά που επαναφέρατε το θέμα και δώσατε αυτό το κλίκ που χρειαζόμουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mad_dog

mad_dog


Αριθμός μηνυμάτων : 430

R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: R factor F1 2011   R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty8/5/2011, 22:36

Καταρχήν ένα ευχαριστώ στον Cabinio που αφιέρωσε τον χρόνο του ώστε να μας εξηγήσει μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία για τις ρυθμίσεις και το mod του rFactor.
Επειδή όμως δεν είμαι σίγουρος κάνω την εξής ερώτηση. Αφού το πρωτάθλημα υπάρχει το KERS εμείς γιατί να χρησιμοποιήσουμε άλλη τεχνολογία όπως αυτή του TempBoost ???

Επίσης ο Cabinio φαίνεται λίγο μπερδεμένος κατά την άποψή μου. Μιλάει ταυτόχρονα για DRS και KERS και Τempboost. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι μόνο η τεχνολογία KERS είναι στο πρωτάθλημα. Προτείνω λοιπόν να μείνουμε και εμείς στο KERS !!! Τι λέτε για την φανταστική ιδεά μου ??? bounce bounce bounce

Καλά ώρες-ώρες έχω αναλαμπές και λαμπρές ιδεές...δεν παίζομαι μερικές φορές !!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mad_dog στις 9/5/2011, 01:50, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.rbr-greek.x90x.net/
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: R factor F1 2011   R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty9/5/2011, 01:37

Διάβαζα μισή ώρα ότι δεν γίνεται και ξενέρωνα....για να διαβάσω στο τέλος οτι ισως και να γίνεται.
Τον σπας στο ξύλο ή δεν το σπάς? Razz

Εγώ Φιλόθεε υποψιάζομαι οτι θα "κλέψει" κάτι απο το KERS για χρήση DRS....υπομονή και θα δούμε... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
KnightRiderXD

KnightRiderXD


Αριθμός μηνυμάτων : 859
Τόπος : Αθήνα

R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: R factor F1 2011   R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty9/5/2011, 02:07

Εγώ νομίζω πως κατάλαβα τι σκέφτηκε άλλα δεν μιλάω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.f1axion-knightriderxd.site88.net/
????????
Επισκέπτης




R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: R factor F1 2011   R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty9/5/2011, 03:01

mad_dog έγραψε:
Καταρχήν ένα ευχαριστώ στον Cabinio που αφιέρωσε τον χρόνο του ώστε να μας εξηγήσει μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία για τις ρυθμίσεις και το mod του rFactor.
Επειδή όμως δεν είμαι σίγουρος κάνω την εξής ερώτηση. Αφού το πρωτάθλημα υπάρχει το KERS εμείς γιατί να χρησιμοποιήσουμε άλλη τεχνολογία όπως αυτή του TempBoost ???

Επίσης ο Cabinio φαίνεται λίγο μπερδεμένος κατά την άποψή μου. Μιλάει ταυτόχρονα για DRS και KERS και Τempboost. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι μόνο η τεχνολογία KERS είναι στο πρωτάθλημα. Προτείνω λοιπόν να μείνουμε και εμείς στο KERS !!! Τι λέτε για την φανταστική ιδεά μου ??? bounce bounce bounce

Καλά ώρες-ώρες έχω αναλαμπές και λαμπρές ιδεές...δεν παίζομαι μερικές φορές !!!

Πραγματικά ρε Γιώργο κινδυνεύω να γίνω τρόφιμος ψυχιατρικής κλινικής μόνο και μόνο που διαβάζω κάποια πράγματα benedizione

Mad_dog είσαι σίγουρος ότι αυτό που παρακολουθείς στην tv σου είναι σίγουρα F1; στον Alpha το δείχνει. Την Σταυρούλα την ξέρεις; Smile
Mad_dog είσαι σίγουρος ότι αυτό που παίζεις στο pc σου είναι το rFactor;
Γιατρέ πραγματικά νομίζω πως αρχίζω να ΤΡΕΛΕΕΕΕΕΕΕΝΟΟΟΟΟΜΜΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mad_dog

mad_dog


Αριθμός μηνυμάτων : 430

R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: R factor F1 2011   R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty9/5/2011, 03:12

Παίδες δεν καταλαβαίνω το πνεύμα του Cabinio ώρες-ώρες. Ενώ μιλάμε για το θέμα KERS και πως μπορεί να πραγματοποιηθεί στο rFactor μιλάει ξαφνικά για κάποια Σταυρούλα...
Αλλά το ξαναλέω για αυτούς που δεν το κατάλαβαν.
Τι σχέση έχει το tempboost με το KERS οέο ???
Όπως βλέπετε θέτω ερωτήματα που έχουν βάση και περιμένω από τους υπόλοιπους να συμμετέχουν και αυτοί.
Έχω την εντύπωση ότι ο Cabinio ίσως λόγο φόρτου εργασίας να τα μπέρδεψε λίγο τα πράματα. Ξαναθυμίζω τι είχα πει...

Παράθεση :
Επειδή όμως δεν είμαι σίγουρος κάνω την εξής ερώτηση. Αφού το πρωτάθλημα υπάρχει το KERS εμείς γιατί να χρησιμοποιήσουμε άλλη τεχνολογία όπως αυτή του TempBoost ???

Επίσης ο Cabinio φαίνεται λίγο μπερδεμένος κατά την άποψή μου. Μιλάει ταυτόχρονα για DRS και KERS και Τempboost. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι μόνο η τεχνολογία KERS είναι στο πρωτάθλημα. Προτείνω λοιπόν να μείνουμε και εμείς στο KERS !!! Τι λέτε για την φανταστική ιδεά μου ???

Παράθεση :
Την Σταυρούλα την ξέρεις;

Δεν βλέπω STAR τον καιρό για να ξέρω αυτήν την Σταυρούλα που κουνιέται σαν βάρκα ! Παρακολουθώ όμως F1 και έχω την εντύπωση ότι γνωρίζω καλά τα μυστικά της. Είδες που ξέρω για το θέμα KERS ??? Όχι για να μην λες ότι δεν παρακολουθώ F1. Surprised
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.rbr-greek.x90x.net/
KnightRiderXD

KnightRiderXD


Αριθμός μηνυμάτων : 859
Τόπος : Αθήνα

R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: R factor F1 2011   R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty9/5/2011, 06:05

Μου φαίνεται μπορεί και να προδόσω το τι σκέφτηκε ο Cabinio αλλά μήπως μπορούσαμε το DecBoost να το κάνουμε TempBoost2 έτσι ώστε το 1 να είναι KERS και το άλλο DRS?
Δηλαδή να επιβάλουμε στο DecBoost να λειτουργεί όπως το TempBoost χωρίς όμως αλλη αλλαγή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.f1axion-knightriderxd.site88.net/
Fugitiv3R
F1aXion Administrator
Fugitiv3R


Αριθμός μηνυμάτων : 2829
Τόπος : Θεσσαλονίκη

R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: R factor F1 2011   R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty9/5/2011, 10:55

KnightRiderXD έγραψε:
Εγώ νομίζω πως κατάλαβα τι σκέφτηκε άλλα δεν μιλάω..

KnightRiderXD έγραψε:
Μου φαίνεται μπορεί και να προδόσω το τι σκέφτηκε ο Cabinio αλλά μήπως μπορούσαμε το DecBoost να το κάνουμε TempBoost2 έτσι ώστε το 1 να είναι KERS και το άλλο DRS?
Δηλαδή να επιβάλουμε στο DecBoost να λειτουργεί όπως το TempBoost χωρίς όμως αλλη αλλαγή.

Shocked Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://fugitiv3r.blogspot.com/
KnightRiderXD

KnightRiderXD


Αριθμός μηνυμάτων : 859
Τόπος : Αθήνα

R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: R factor F1 2011   R factor  F1 2011 - Σελίδα 2 Empty10/5/2011, 04:24

Άλλο σκέφτεται πίστεψε με αλλά για τυχόν παρεξηγήσεις μπας και μια στο εκατομύριο έπεσα διάνα που αποκλείεται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.f1axion-knightriderxd.site88.net/
 
R factor F1 2011
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» FSR 2011
» F1 RFT 2011!
» Cooper 24Hours Off-Road 2011 Greece 26-27 November
» FIA REGULATIONS 2011
» REAL F1 2011

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Γενικά Θέματα :: Διάφορα Θέματα-
Μετάβαση σε: