Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
F1aXion NewsΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Κανονισμοί.....σχόλια.....

Πήγαινε κάτω 
+16
John Kosta
Pambos
Stephen
Nick Atsidakos
Spiros Fakis
Billie Jean
killbill
Gergis Pashalis
Migiagi
Giouvannakis Asterios
Silkman
Schumi
Reisis
Vastzo
Fugitiv3R
Armada
20 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Fugitiv3R
F1aXion Administrator
Fugitiv3R


Αριθμός μηνυμάτων : 2829
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty23/4/2010, 13:09

Ήδη έχει εκτελεστεί από τον Παρίση στο Μονακό. Μπαίνει στα pit και σταματάει για 10 sec, έπειτα ξεκινάει. Δε σταματάει ακριβώς στο box της ομάδας του, γιατί αλλιώς θα χρεωθεί ως pit stop. Σε περίπτωση που δεν εκτελεστεί σωστά, αυτό φαίνεται πολύ εύκολα από το replay. Αδυναμία εκτέλεσης του, επιφέρει τις αντίστοιχες ποινές από τους κανονισμούς.

Το παιχνίδι δίνει τη δυνατότητα στον administrator να επιβάλει αυτού του είδους την ποινή, όμως η εντολή πρέπει να δοθεί μετά την έναρξη του formation lap ή κατά τη διάρκεια αυτού. Αυτό είναι πρακτικά αρκετά δύσκολο, γι'αυτό και προς το παρόν η εκτέλεση αυτής της ποινής είναι αποκλειστική ευθύνη του εκάστοτε οδηγού. Παρόμοια, το παιχνίδι μπορεί να επιβάλει την ποινή του dt στον οδηγό, για τους ίδιους λόγους όμως δεν εκτελείται έτσι. Και για να γίνω πιο σαφής, σε περίπτωση επιβολής τέτοιας ποινής μέσω του παιχνιδιού από τον admin, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για DQ σε περίπτωση που κάτι δε γίνει απόλυτα σωστά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://fugitiv3r.blogspot.com/
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty26/4/2010, 15:12

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως και πολύωρων συζητήσεων 🤡 καταλήξαμε στο εξής:

Διαπιστωσαμε ενα bug στους κανονισμους Smile

Μεχρι σημερα δυο οδηγοι που εμπλεκονται σε ενα συμβαν μπορουν να υποβαλλουν ενσταση κατα μιας αποφασης των αγωνοδικων. Η επιτροπη κατα περιπτωση την απορριπτει η την αποδεχεται. Με τις μεχρι τωρα διαδικασιες κανενας ΜΗ εμπλεκομενος στο συμβαν δεν δικαιουτο να προσβαλλει την τελικη αποφαση των αγωνοδικων.
Παραδειγμα...σε ενα συμβαν Παμπου-Αξιωτη οι αγωνοδικες αποφασιζουν υπερ του Παμπου.
Ο Αξιωτης υποβαλλει ενσταση.
Η επιτροπη απορριπτει την ενσταση του Αξιωτη, η ποινη βγαινει εις βαρος του Αξιωτη και υπερ του Παμπου.
Η τελικη αποφαση ομως σαφως και επηρεαζει και τις υπολοιπες ομαδες αφου ολες οι ποινες εχουν αντικτυπο στη βαθμολογικη καταταξη τοσο των ομαδων οσο και των οδηγων.
Αν μια ομαδα π.χ. η ΒΜW Sauber διαπιστωσει οτι η τελικη αποφαση ειναι λανθασμενη, οπως ειναι μεχρι τωρα οι κανονισμοι, δεν δικαιουτο να την προσβαλλει αφου δεν ειναι εμπλεκομενοι ουτε οι οδηγοι της ουτε η ομαδα τους.

Για το λογο αυτο δημιουργουμε την επιτροπη εφέσεων F1AXION.OC (Objection Committee) της οποιας ο ρολος θα ειναι ο εξης:

Α. Να εξεταζει εφεσεις τριτων που προσβαλλουν την τελικη αποφαση των αγωνοδικων. (Τελικη αποφαση = μετα την ενσταστη του εμπλεκομενου οδηγου)
Β. Να δινει το δικαιωμα ΚΑΙ στον εμπλεκομενο οδηγο που απορριπτεται η ενσταση του, να υποβαλλει εφεση και να επανεξεταζεται η περιπτωση του απο την F1AXION.OC που θα ειναι ανεξαρτητη απο την F1AXION.RRC.

Στο τελος αν δεν πιασει και αυτο θα παμε στον Αρειο Παγο! Laughing

Περα απο την πλακα, μας ενδιαφερει πααααααρα πολυ το θεμα αποδοσης δικαιοσυνης και γιαυτο δημιουργουμε και επιπλεον επιτροπη για να διασφαλισουμε ΟΣΟ μπορουμε την αποφυγη λαθων.

Οτι σχημα και να δοκιμασουμε εμεις ομως....και ενορκους να κουβαλησουμε...τιποτα δεν θα πιασει αν δεν συμβαλλετε κι εσεις.

Εαν δεν καταγγειλετε ενα συμβαν δεν ειναι μονο το οτι δεν θα το δουνε οι αγωνοδικες....ειναι και οτι τους στερειτε την ευκαιρια να εξετασουν ακομα μια περιπτωση συμβαντος που θα βοηθησει στο να αποκτησουνε μεγαλυτερη εμπειρια.

ΔΕΝ ειναι ντροπη να καταγγειλετε κατι που ετυχε στον αγωνα σας. Αγωνας ειναι και λογικο ειναι να παει κατι στραβα. Όπως ειναι και απολυτα λογικο οι αγωνοδικες να κανουν λαθος καπου. Δεν ειναι καθολου ευκολο το εργο τους. Οπως και παλι δεν ειναι απιθανο να κανει λαθος και η F1AXION.OC. Απο τη στιγμη που και οι δυο επιτροπες συνισταντο απο ανθρωπους φυσικο επακολουθο ειναι και το να γινουν λαθη.

Αυτα υπαρχουν παντου στην καθημερινοτητα μας και αλλες φορες αδικουμαστε και αλλες φορες οχι.

Μπορουμε ομως σιγουρα να βοηθησουμε ολοι στο να τα περιορισουμε και στην ιδανικη περιπτωση να τα εξαφανισουμε.

Καταγγειλτε το συμβαν σας η κατι που επεσε στην αντιλληψη σας.

Αν θεωρειτε οτι κανει λαθος η f1axion.rrc καντε τους ενσταση...γιαυτο τις θεσμοθετησαμε αλλωστε.

Αν και παλι μετα την ενσταση εξακολουθειτε να θεωρειτε οτι εχει γινει λαθος τοτε καντε εφεση στην f1axion.oc

Aν και η f1axion.oc δεν σας δικαιωσει τοτε πολυ απλα υπαρχει διαφωνια και θα πρεπει να αποδεχτειτε την αποφαση με βαρια καρδια!

Και στις δυο περιπτωσεις να ειστε σιγουροι οτι οι ανθρωποι που εμπλεκονται ασχοληθηκαν πολυ ωρα πριν αποφασισουν.

Γιαυτο καταγγελουμε, κανουμε ενσταση, κανουμε εφεση.

Δεν ειναι θεμα να μη χαλασουν οι σχεσεις μας. Αλλο η φιλια μας και αλλο το να διασφαλισουμε ΟΛΟΙ μας οτι βοηθαμε την F1AXION να λειτουργει οσο πιο σωστα γινεται.
Ολοι λιγο πολυ εχουμε βαλει το λιθαρακι μας να φτιαξουμε ολο αυτο το ομορφο πρωταθλημα, ας το βοηθησουμε κι αλλο.

Υ.Γ. Η επιτροπη εφεσεων θα ξεκινησει να λειτουργει απο το Silverstone και μετα. Θα ποσταρουμε εντος των ημερων παλι για τις λεπτομερειες του διαδικαστικου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty30/4/2010, 13:33

Καληνύχτα......



Το έχω κάνει Edit...... δεν πρόσεξα μια λεπτομέρεια....... ένα σημείο στίξης μπορεί να κάνει τη διαφορά.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
Fugitiv3R
F1aXion Administrator
Fugitiv3R


Αριθμός μηνυμάτων : 2829
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty30/4/2010, 14:08

Armada έγραψε:
Καληνύχτα......



Το έχω κάνει Edit...... δεν πρόσεξα μια λεπτομέρεια....... ένα σημείο στίξης μπορεί να κάνει τη διαφορά.....


Question Question Question Question Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://fugitiv3r.blogspot.com/
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty1/5/2010, 00:59

Question Question Question Question Question Question Question Question Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty3/5/2010, 02:00

Fugitiv3R έγραψε:
Μπαίνει στα pit και σταματάει για 10 sec, έπειτα ξεκινάει. Δε σταματάει ακριβώς στο box της ομάδας του, γιατί αλλιώς θα χρεωθεί ως pit stop. Σε περίπτωση που δεν εκτελεστεί σωστά, αυτό φαίνεται πολύ εύκολα από το replay. Αδυναμία εκτέλεσης του, επιφέρει τις αντίστοιχες ποινές από τους κανονισμούς.

Ιορδάνη μπορεί να γίνει λίγο πιο σαφής ο παραπάνω ορισμός......δηλαδή σε ποιο σημείο των pit σταματάμε για 10 sec ? Το ρωτάω αυτό γιατί εγώ έχω στο μυαλό μου στην έξοδο των pit στη γραμμή στο φανάρι.......

Αν όμως μπει στον ίδιο γύρο με μένα και κάποιος που έχει drive through κι εγώ προπορεύομαι και σταματήσω εκεί δεν θα του δημιουργήσω πρόβλημα?

Μπορούμε να το διευκρινίσουμε για να μην κάνουμε του κεφαλιού μας τελευταία στιγμή........ άντε γιατί έχει παράπονα η ομάδα μου από εμένα και είμαι υπ' ατμόν.....(έλα και η είδηση λέωωωωωωωωωω ......φρέσκο πράμααααααααα)......... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

...και κάτι άλλο...... στην εκτέλεση της ποινής 10 θέσεις grid ότι και να κάνει στο quali δηλ και τελευταίος να έρθει αυτός που θα έχει BOTG θα είναι από πίσω του έτσι? ......και κει που έχουμε 2 με BOTG ποιός πάει παρά πίσω από όλους....οεο...οεο...... Laughing Laughing Laughing bounce bounce bounce 🔨
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
Fugitiv3R
F1aXion Administrator
Fugitiv3R


Αριθμός μηνυμάτων : 2829
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty3/5/2010, 04:38

Όσον αφορά την ποινή stop & go όταν την εκτέλεσα, σταμάτησα περίπου σε μήκος ενός με δύο μονοθέσια πιο πίσω από το σημείο που κάνουμε pit stop. Μπορεί να σταματήσει κανείς και πίσω από το SC αν θέλει. Γενικότερα κάπου που να μην ενοχλεί. Σίγουρα όχι πάνω στο δρόμο. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να εμποδίσει/ενοχλήσει κάποιος που εκτελεί ποινή stop & go κάποιον που εκτελεί το drive through.

Τα BOTG είναι τελευταία. Στην προκειμένη περίπτωση από τη στιγμή που κάποιος έχει και την ποινή 10 θέσεων, αυτός θα είναι τελευταίος μεταξύ των BOTG. Αν δεν υπήρχε και αυτή, τότε οι ποινές εκτελούνται με χρονολογική σειρά. Όποιος πήρε τελευταίος την ποινή BOTG αυτός θα είναι και τελευταίος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://fugitiv3r.blogspot.com/
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty3/5/2010, 04:50

Το θέμα ειναι να μην ενοχλησει αλλα μονοθεσια που θα μπουν για πιτ οπως λεει και ο ιδιος. Δηλαδη αν κατσει λιγο πιο μπροστα απο το box σας ωστε να μην ενοχλησει εσενα, τοτε ισως ενοχλησει την ομαδα μπροστα απο εσας. Βεβαια με δεδομενο οτι εκτελειται εντος 3ων γυρων απο την εναρξη διασφαλιζεται τη διαδικασια αφου μονο τραυματισμενα μονοθεσια θα μπουν μεσα (ευχομαι να μην εχουμε.) Δεν ξερω αν εχει χωρο δεξια με το που μπαινεις στα πιτ και πριν αρχισουν τα γκαραζ των ομαδων. Προτεινω να το δουμε Online. Αν εχει χωρο δεξια τοτε μπορουμε να το κανουμε για ολες τις ποινες να γινεται εκει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
Schumi
F1aXion Champion
F1aXion Champion
Schumi


Αριθμός μηνυμάτων : 1388
Τόπος : Λεπτοκαρυα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty3/5/2010, 05:10

Διπλα απο το SC δεν βολευει?Μια χαρα ειναι εκει.Αλλιος χωραει και μολις μπεις δεξια οπως ειπε και ο Λευτερης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://twitter.com/Jim_Katelas
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty3/5/2010, 05:34

Όλα αυτά που λέτε σωστά είναι παιδιά....αλλά στην πράξη ίσως υπάρξουν μικροπροβλήματα........

π.χ. αν μείνω πριν το Box ή μετά σίγουρα δημιουργώ πρόβλημα σε κάποια ομάδα......και επειδή δεν γνωρίζουμε όπως σωστά είπε ο Λ τι μπορεί να χρειαστεί η κάθε ομάδα στους 3 πρώτους γύρους σημαίνει αυτόματα ότι στα BOX των ομάδων δεν μπορεί να γίνει......

πίσω από το SC είναι μια λύση........μέχρι και σε αυτή να μπούν ταυτόχρονα 2 για να εκτίσουν 10 sec penalty και να γίνει κι εκεί συνωστισμός...... ( και στη Βρετανία υπάρχουν 2 Laughing Laughing Laughing )

Ιορδάνη αν μείνει μονοθέσιο στο τέλος της ευθείας δηλ στο γραμμή στο φανάρι τότε αυτός που ακολουθεί με drive through για να περάσει θα πρέπει ή να περιμένει 10 δευτ αυτός ή να περάσει από πάνω του...... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά...... και ότι οι πρώτοι θα έχουν κι αυτοί ατύχημα και να χρειαστούν νωρίς πίτ στοπ για να αποκτήσει μεγαλύτερο ενδιαφέρον ο αγώνας....... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
????????
Επισκέπτης




Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty3/5/2010, 05:49

Η σωστή λύση χωρίς απορίες και μπλεξίματα εν ώρα αγώνα είναι η εξής:

Βάζουν οι admins στα Quick Messages μέσα από τα Settings τους, τις εντολές για τα πέναλτυ του καθενός. Παίρνει μέχρι 8 νομίζω. Κάθε ένα μύνημα και ένα κουμπί. Αφού είναι δύσκολο να γράψεις εντολές μακρυνάρια εν ώρα warm up, είναι πολύ εύκολο με ένα πάτημα ενός κουμπιού να δώσεις τα πέναλτυ που πρέπει πριν τον αγώνα για τον καθένα.

Οι εντολές:

/addpenalty -1 <driver name> για drive through penalty
/addpenalty 10 <driver name> για 10sec Stop&Go penalty

2 admins μπορείτε να ρίξετε μέχρι και 16 ποινές σε κάθε αγώνα με το πάτημα ενός κουμπιού.
afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty3/5/2010, 05:58

Cabinio έγραψε:
Η σωστή λύση χωρίς απορίες και μπλεξίματα εν ώρα αγώνα είναι η εξής:

Βάζουν οι admins στα Quick Messages μέσα από τα Settings τους, τις εντολές για τα πέναλτυ του καθενός. Παίρνει μέχρι 8 νομίζω. Κάθε ένα μύνημα και ένα κουμπί. Αφού είναι δύσκολο να γράψεις εντολές μακρυνάρια εν ώρα warm up, είναι πολύ εύκολο με ένα πάτημα ενός κουμπιού να δώσεις τα πέναλτυ που πρέπει πριν τον αγώνα για τον καθένα.

Οι εντολές:

/addpenalty -1 <driver name> για drive through penalty
/addpenalty 10 <driver name> για 10sec Stop&Go penalty

2 admins μπορείτε να ρίξετε μέχρι και 16 ποινές σε κάθε αγώνα με το πάτημα ενός κουμπιού.
afro


Εμένα προσωπικά μου αρέσει αυτό...... έτσι για δοκιμή βάλτε με admin σε έναν αγώνα......να περάσω όλα τα ονόματα μετά.......κι αν τολμάτε ρίξτε μου γύρο....... Laughing Laughing Laughing Laughing bounce bounce bounce bounce :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty3/5/2010, 06:02

Πέρα από την πλάκα......για τον αγώνα της Βρετανίας βρήκα λύση........

Μεταξύ του Box της ομάδας και της "αγωνιστικής γραμμής" των pit υπάρχει ικανός χώρος να παραμείνει εκεί ένα μονοθέσιο χωρίς να δημιουργήσει πρόβλημα..... έτσι κάποιος μπορεί να σταθεί ακριβώς δίπλα από το Box της ομάδας του......... bounce bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
Fugitiv3R
F1aXion Administrator
Fugitiv3R


Αριθμός μηνυμάτων : 2829
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty3/5/2010, 06:07

Cabinio έγραψε:
Η σωστή λύση χωρίς απορίες και μπλεξίματα εν ώρα αγώνα είναι η εξής:

Βάζουν οι admins στα Quick Messages μέσα από τα Settings τους, τις εντολές για τα πέναλτυ του καθενός. Παίρνει μέχρι 8 νομίζω. Κάθε ένα μύνημα και ένα κουμπί. Αφού είναι δύσκολο να γράψεις εντολές μακρυνάρια εν ώρα warm up, είναι πολύ εύκολο με ένα πάτημα ενός κουμπιού να δώσεις τα πέναλτυ που πρέπει πριν τον αγώνα για τον καθένα.

Οι εντολές:

/addpenalty -1 <driver name> για drive through penalty
/addpenalty 10 <driver name> για 10sec Stop&Go penalty

2 admins μπορείτε να ρίξετε μέχρι και 16 ποινές σε κάθε αγώνα με το πάτημα ενός κουμπιού.
afro

Αυτό ομολογουμένως είναι κάτι που ούτε που μου είχε περάσει από το μυαλό. Σωστότατη παρατήρηση. Απλώς έτσι θα πρέπει να εκτελεστεί η ποινή άμεσα, δηλαδή στον γύρο που θα δοθεί η ποινή. Δεν είμαι σίγουρος αν σε "παίρνει" να κάνεις και 2ο γύρο. Αλλιώς έχει DQ από το παιχνίδι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://fugitiv3r.blogspot.com/
????????
Επισκέπτης




Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty3/5/2010, 06:34

Μπορείς με λίγο "πείραγμα" στα αρχεία να δώσεις όσους γύρους θέλεις για να εκτελεστεί η ποινή. Αν π.χ. δώσουμε μέσα στους 100 γύρους το δικαίωμα να εκτελεστεί μια ποινή, ο οδηγός θα μπορεί να εκτελέσει την ποινή του όποτε θέλει μέσα στον αγώνα συνδοιάζοντας έτσι και τη στρατηγική του., πχ μπορεί κάποιος να θέλει να εκτελέσει την ποινή Stop&Go σε σημείο που τον συμφέρει κτλ. και να μην είναι υποχρεωτικό στους 3 πρώτους γύρους. Το ίδιο και για το DT.

Συγκεκριμένα στο rfm υπάρχει η μεταβλητή:
LapsToServePenalty

Είναι 1. Κάντε την 100.
Και δώστε το rfm στο λαό afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fugitiv3R
F1aXion Administrator
Fugitiv3R


Αριθμός μηνυμάτων : 2829
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty3/5/2010, 08:54

Το μόνο πρόβλημα για την εφάρμογη αυτού του συστήματος είναι ότι θα πρέπει ο οδηγός να επιλέξει χειροκίνητα πότε να εκτελεστεί η ποινή (σε περίπτωση που θέλει να την εκτελέσει μετά το 1ο ή 2ο pit stop του). Αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε αυτόν που θα εκτελέσει την ποινή. Αλλά από την άλλη είναι πολύ πιο σίγουρη η εκτέλεση της ποινής. Τώρα είναι λίγο αργά να το προσπαθήσουμε, αλλά από τον επόμενο αγώνα μπορεί και να εφαρμοστεί. Θα πρέπει να κάνουμε το απαραίτητο testing στον server.

Από την άλλη, κάνοντας και τον απαραίτητο παραλληλισμό με την πραγματική f1, νομίζω ότι όταν μπαίνει μια τέτοια ποινή, δεν έχει όλον τον αγώνα για να την εκτελέσει αλλά αν δεν κάνω λάθος τους επόμενους 5 με 10 γύρους (ή όσοι είναι τέλος πάντων). Όπως και να έχει θα επανέλθουμε στο θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://fugitiv3r.blogspot.com/
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποινή Silverstone   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty5/5/2010, 00:45

Νομίζω εδώ είναι ο καταλληλότερος χώρος να συζητήσουμε κάτι που έκανε μεγάλη εντύπωση στον αγώνα του Silverstone. Έχω κάνει και μια νύξη για αυτό στην F1 Axion RRC.

Στον αγώνα στο Silverstone έπρεπε να εκτίσω την ποινή 10 sec stop @ Go που είχα από τον αγώνα της Κωνσταντινούπολης. Όμως στον πρώτο γύρο είχαμε SC και έκλεισαν τα pit οπότε οποιαδήποτε σκέψη μου να εκτίσω την ποινή στον 1ο γύρο πήγε περίπατο.

Στο δεύτερο γύρο τα pit άνοιξαν. Δεδομένου ότι δεν γνώριζα πόσο ακόμη θα παραμείνει μέσα το SC είπα να μπω να εκτίσω την ποινή μου, με το σκεπτικό ότι πρέπει να εκτίσουμε την ποινή μας στους 3 πρώτους γύρους. Μπήκα κανονικά κι όπως είδα μπήκαν και άλλοι να εκτίσουν τις ποινές τους.

Όταν βγήκα και πήρα τη σειρά μου, στο τέλος του γύρου είχαμε επανεκκίνηση του αγώνα. Μόλις πέρασα τη γραμμή τερματισμού το rFactor μου έβγαλε το σηματάκι μιας νέας ποινής και μετά από λίγο δηλ κάπου εκεί που τελειώνει το 1ο sector μου έβγαλε μήνυμα ότι έπρεπε να μπω να εκτίσω ποινή stop @ go 10 sec. Εκεί υποχρεωτικά έπρεπε να μπω γιατί αν δεν μπεις το rFactor σου κουνάει μαντήλι......

Δεδομένου ότι όσο ήταν μέσα το SC έκανα ότι μου έλεγε κάθε φορά το rFactor ( δηλ μείνε πίσω από τον τάδε, τώρα πίσω από τον τάδε κ.λ.π.) δεν μπορώ να βρω εξήγηση τι ήταν αυτό που μου έβαλε την επιπρόσθετη ποινή.

Υπάρχει κάποιος άλλος που του έβαλε ποινή το rFactor ? Έχει ξανασυμβεί σε κανένα τέτοιο περιστατικό να μας ενημερώσει? ή αν κάποιος κατάλαβε το λόγο να μας το πει να γνωρίζουμε για επόμενη φορά ?

Η προσωπική μου ερμηνεία είναι ότι μάλλον δεν έπρεπε να εγκαταλείψω τη θέση μου από το τρενάκι με το SC. Ίσως λέω ίσως το rFactor δέχεται να μπει κάποιος στα pit όσο ακόμη είναι το SC μόνο για να επισκευάσεις ή να αλλάξεις λάστιχα ή καύσιμα κλπ. Κάποια κίνησηη που την καταλαβαίνει ότι κάτι γίνεται. Γιατί το δικό μου stop @ go δεν μπόρεσε να το ερμηνεύσει....... Αυτό είναι μια δική μου εκτίμηση......

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω, αν και γνωρίζω ότι ίσως είναι κάπως άδικο για τα παιδιά που πάλεψαν μέχρι τέλους και κατετάγησαν πάνω από εμένα, αν γίνεται να αφαιρεθούν τα επιπρόσθετα δευτερόλεπτα του 2ου Stop @ Go αν τελικά αποδειχθεί ότι ήταν άδικο.

Επαναλαμβάνω ότι παρέθεσα το περιστατικό για να μαθαίνουμε όλοι για μελλοντική χρήση σε ανάλογες περιπτώσεις τι πρέπει να κάνουμε, αλλά και για να συζητήσουμε το περίεργον του πράγματος εκτός κι αν είναι μόνο σε μένα περίεργο.

Ευχαριστώ


υ.γ: Αν αλλάξει η κατάταξη δεν επιθυμώ τους βαθμούς της θέσης. Δεν έχω τέτοια πρόθεση. Μου αρκούν τα οφέλη της 9ης θέσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty5/5/2010, 00:51

Δες απο το replay σου μηπως μπηκες με παραπανω χιλιομετρα απο τα επιτρεπτα στο pitlane.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty5/5/2010, 02:30

Silkman έγραψε:
Δες απο το replay σου μηπως μπηκες με παραπανω χιλιομετρα απο τα επιτρεπτα στο pitlane.

Μπαίνω κανονικά, με λιγότερα χιλιόμετρα και με ενεργοποιημένο τον περιοριστή..... Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty5/5/2010, 02:36

Tότε κάτι άλλο εχει πάει στραβά. Πρέπει να δουμε ποιος αλλος εκτέλεσε την ποινή του όσο ηταν το SC στην πιστα και αν πηρε οποιασδήποτε μορφή ποινής! Για πείτε ρε παληκάρια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
????????
Επισκέπτης




Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty5/5/2010, 09:44

Βλέποντας το replay θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει π.Γεώργιε. Στην επανεκκίνηση του αγώνα προσπέρασες την Force India του Φακη, πριν την γραμμή εκκίνησης-τερματισμού. Γιαυτό το έφαγες το penalty.
Ο κανόνας σε αυτές τις περιπτώσεις λέει:
Σε εκκινήσεις τύπου rolling start καθώς και σε επανεκκινήσεις αγώνα, απαγορεύεται η προσπέραση πριν τη γραμμή εκκίνησης-τερματισμού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty5/5/2010, 10:17

Cabinio έγραψε:
Βλέποντας το replay θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει π.Γεώργιε. Στην επανεκκίνηση του αγώνα προσπέρασες την Force India του Φακη, πριν την γραμμή εκκίνησης-τερματισμού. Γιαυτό το έφαγες το penalty.
Ο κανόνας σε αυτές τις περιπτώσεις λέει:
Σε εκκινήσεις τύπου rolling start καθώς και σε επανεκκινήσεις αγώνα, απαγορεύεται η προσπέραση πριν τη γραμμή εκκίνησης-τερματισμού.

Σε αυτό που λες Δημήτρη δεν μπορώ να πω κάτι...... όντως όταν άκουσα το go go go πάτησα το γκάζι σανίδα αφού είχαμε επανεκκίνηση του αγώνα. Θεώρησα ότι όταν ακούμε το go go go έχουμε αγώνα-μάχες-προσπεράσεις κλπ

Αυτό πρώτη φορά το ακούω...... οι υπόλοιποι το γνωρίζατε? ....κι αν ο μπροστά μου π.χ. έχανε το έλεγχο του μονοθεσίου χωρίς να χτυπήσει κάπου όλοι οι υπόλοιποι από πίσω θα έπρεπε να περιμένουμε να μην περάσουμε μέχρι αυτός να περάσει τη γραμμή εκκίνησης-τερματισμού...... Rolling Eyes Rolling Eyes


EDIT

Δημήτρη ξαναείδα το Replay και έβαλα από όλα τα μονοθέσια να δω τι γίνεται όταν πήραμε όλοι το μήνυμα Go go go. Όντως εγώ πέρασα το Σπύρο πριν τη γραμμή εκκίνησης-τερματισμού όμως λίγο πιο πίσω και ο Ιορδάνης προσπερνά τον Βλασσόπουλο πριν τη γραμμή. Ως εκ τούτου δεν ευσταθεί αυτό που ανέφερες δεδομένου ότι ο Ιορδάνης δεν πήρε ποινή Stop @ go 10 sec.

Άντε και οι υπόλοιποι παιδιά βάλτε ένα χεράκι να το λύσουμε το μυστήριο....... Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
Stephen

Stephen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty5/5/2010, 11:05

Profanos to game elege ston iordani na prosperasei ton vlasopoulo. Oso gia to gogogo einai genikos kanonas kai stin real f1... me 10km/h na paei o 1os dn exeis dikaioma na ton peraseis...

Na prosthesw pos kai olatanis pigene arga afinontas megali apostasi apo tous mprostinous. kai liges strofes prin tin epanekinisi mou vgike minima na paw mprosta tou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty5/5/2010, 11:16

Ναι είναι γενικός κανόνας της f1 αυτός και δεν παιζει προσπερασμα στην επανεκκινηση πριν την γραμμη εκκινησης τερματισμου. Στη Μαλαισια που καναμε rolling start ολοι οι οδηγοι το τηρησαν και δεν περασε κανεις κανενα πριν την γραμμη εκκινησης τερματισμου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
????????
Επισκέπτης




Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 3 Empty5/5/2010, 11:18

Armada έγραψε:

Αυτό πρώτη φορά το ακούω...... οι υπόλοιποι το γνωρίζατε? ....κι αν ο μπροστά μου π.χ. έχανε το έλεγχο του μονοθεσίου χωρίς να χτυπήσει κάπου όλοι οι υπόλοιποι από πίσω θα έπρεπε να περιμένουμε να μην περάσουμε μέχρι αυτός να περάσει τη γραμμή εκκίνησης-τερματισμού...... Rolling Eyes Rolling Eyes

Αυτό ισχύει. Το αν δεν το γνωρίζουν οι υπόλοιποι δεν σημαίνει οτι δεν ισχύει. Στο rfactor ναι. Θα έπρεπε να περιμένεις ξανά να μπει στη γραμμή ή να φύγει με ESC, αλλιώς θα πάρεις penalty. Στο rfactor γίνεται αυτό γιατί είναι απλά ένα παιχνίδι που ακολουθεί τους κανονισμούς. Δεν υπάρχει online αγωνοδίκης για να κρίνει τι συνέβει και να μην δώσει penalty.

Armada έγραψε:

EDIT

Δημήτρη ξαναείδα το Replay και έβαλα από όλα τα μονοθέσια να δω τι γίνεται όταν πήραμε όλοι το μήνυμα Go go go. Όντως εγώ πέρασα το Σπύρο πριν τη γραμμή εκκίνησης-τερματισμού όμως λίγο πιο πίσω και ο Ιορδάνης προσπερνά τον Βλασσόπουλο πριν τη γραμμή. Ως εκ τούτου δεν ευσταθεί αυτό που ανέφερες δεδομένου ότι ο Ιορδάνης δεν πήρε ποινή Stop @ go 10 sec.

Άντε και οι υπόλοιποι παιδιά βάλτε ένα χεράκι να το λύσουμε το μυστήριο....... Rolling Eyes

Μη με γειώνεις με αυτόν τον τρόπο. Ευσταθεί και μπορώ να το αποδείξω. Ποτέ δε μιλάω στο φλου. Στο θέμα του Ιορδάνη δεν ξέρω τι συνέβει. Ίσως ο Σάκης να μην ήταν στη θέση που έπρεπε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κανονισμοί.....σχόλια.....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 10Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΧΟΛΙΑ
» Σκέψεις....
» Κανονισμοί Forum F1aXion

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: F1aXion - Κέντρο Πληροφοριών :: Επικοινωνία F1aXion-
Μετάβαση σε: