Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
F1aXion NewsΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Κανονισμοί.....σχόλια.....

Πήγαινε κάτω 
+16
John Kosta
Pambos
Stephen
Nick Atsidakos
Spiros Fakis
Billie Jean
killbill
Gergis Pashalis
Migiagi
Giouvannakis Asterios
Silkman
Schumi
Reisis
Vastzo
Fugitiv3R
Armada
20 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty5/5/2010, 12:02

Cabinio έγραψε:
Μη με γειώνεις με αυτόν τον τρόπο. Ευσταθεί και μπορώ να το αποδείξω. Ποτέ δε μιλάω στο φλου. Στο θέμα του Ιορδάνη δεν ξέρω τι συνέβει. Ίσως ο Σάκης να μην ήταν στη θέση που έπρεπε.

Δεν σε γειώνω Δημήτρη......προσπαθώ να βρω και γω τι έγινε τελικά.......αν σε ενόχλησε το ευσταθεί συγγνώμη...... τι άλλο να έβαζα.....βάλε δεν ισχύει...... Πιστεύω όμως ότι τελικά είναι επειδή μπήκα και έμεινα στα pit για 10 δευτ....δεν ήμουν στο box και σου λέει ο rFactor αγωνοδίκης.....επ τι κάνει αυτός εκεί.....ότι θέλει κάνει πάρε μια ποινή και είσαι έτοιμος.......

Ψάχνω να βρω replay από περσινό αγώνα με SC και ίδιο Mod.......κάτι μου μυρίζει.....επανέρχομαι...... Rolling Eyes


Άντε παίδες......και οι υπόλοιποι λίγο λίγο θα το ξετυλίξουμε το κουβάρι...... bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
Fugitiv3R
F1aXion Administrator
Fugitiv3R


Αριθμός μηνυμάτων : 2829
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty5/5/2010, 12:31

Μια που τώρα βρήκα πάλι internet και δε ξέρω για πόσο θα είναι ακόμα διαθέσιμο να πω ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μπήκε η ποινή στον Αρμάδα λόγω του ότι μπήκε να εκτελέσει την ποινή του όσο ήταν το SC. Αν γίνόταν κάτι τέτοιο, θα γινόταν με το που θα έβγαινε από τα pit, όχι ένα γύρο μετά. Η αλήθεια είναι ότι δε θυμάμαι τι ακριβώς έγινε με τον Βλασόπουλο. Όμως πριν δω όλα αυτά τα posts το μυαλό μου για την περίπτωση του Αρμάδα πήγε στο ότι πέρασε μονοθέσιο πριν την γραμμή εκκίνησης / τερματισμού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://fugitiv3r.blogspot.com/
Schumi
F1aXion Champion
F1aXion Champion
Schumi


Αριθμός μηνυμάτων : 1388
Τόπος : Λεπτοκαρυα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty21/8/2010, 23:32

ΟΜΑΔΕΣ & ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ

Μήπως θα ηταν πιο δικαιο για το επομενο πρωταθλημα να αλλαχτει ο κανονισμος με τον τροπο επιλογης ομαδα?Να γινετε με βαση την Βαθμολογια οδηγω και οχι της ομαδας.Ειναι αρκετα πιο δικαιο νομίζω.Σε καποιες ομαδες καποιοι μποροι να μην ετρεχαν η να ετρεχαν μια στις τοσες και ξαφνικα να εχουν δικαίωμα επιλογης νωριτερα απο καποιον ο οποιος μπορει να ετρεξε σχεδον ολους τους αγωνες.Βαζω και μενα μεσα εγω αρχισα απο την μεση και περα και παρολα αυτα διαλεξα πριν τον Ιορδανη η τον Παμπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://twitter.com/Jim_Katelas
Fugitiv3R
F1aXion Administrator
Fugitiv3R


Αριθμός μηνυμάτων : 2829
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty22/8/2010, 00:03

Νομίζω ότι στο παράδειγμα που θέτεις, ότι εσύ είχες μεγαλύτερη βαθμολογία από εμένα και τον Πάμπο.... Κάνω λάθος; Laughing

Όπως και να έχει, προς το παρόν πηγαίνουμε by the book. Δε γίνεται να αλλάζουμε κανονισμούς με βάση το πως μας βολεύει. Όταν μπαίνει κάποιος κανονισμός να είστε σίγουροι ότι δε μπαίνει αβίαστα, αλλά υπάρχει ολόκληρο σκεπτικό πίσω από αυτόν. Από τη στιγμή που θα εφαρμοστεί κάποιος κανονισμός και μετά μπορούν να βγουν στην επιφάνεια τα ελαττώματά του (αν υπάρχουν). Στην προκειμένη περίπτωση μόνο ένα ήταν το ελάττωμα αυτού του κανονισμού: δεν μπορούσε να προβλέψει τη δέσμευση του κάθε οδηγού για την παρουσία του στο πρωτάθλημα. Γιατί στην ουσία, αυτό ήταν το πρόβλημα. Σαν κανονισμός ενισχύει την ομαδική δουλειά και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα. Το μόνο σίγουρο είναι πάντως ότι σε όλα τα επίπεδα των κανονισμών γίνεται επανεξέταση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλα θα αλλάξουν ή ότι δε θα αλλάξει τίποτα. Θα προχωρήσουμε με βάση την εμπειρία. Σκοπός μας είναι να κάνουμε το πρωτάθλημα ακόμα καλύτερο και αν δεν το είχαμε αυτό κατά νου, τότε......... Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://fugitiv3r.blogspot.com/
Schumi
F1aXion Champion
F1aXion Champion
Schumi


Αριθμός μηνυμάτων : 1388
Τόπος : Λεπτοκαρυα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty22/8/2010, 01:15

Laughing Παρε παραδειγμα τον Μιχαλη τοτε Razz Διαλεγει πριν τον Παμπο ενω μπηκαμε μαζι στη μεση του πρωταθληματος.

Ωραιο μεν το σκεπτικο για την ομαδικη δουλεια αλλα στο τελος δεν διαλεγουμε σαν ομαδα (2 ατομα) σε ποια ομαδα 8α παμε αλλα σαν μοναδες.Αμα εξεραισεις τους Bill που διαλεξαν σαν ομαδα σε ποια ομαδα θα πανε ολοι οι αλλοι ειμαστε με νεους teammate.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://twitter.com/Jim_Katelas
Pambos

Pambos


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Τόπος : Λεμεσος

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty27/8/2010, 05:22

ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ADMIN.
ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ , ΑΜΑ ΘΕΛΟΥΝ H ADMINS ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΝ ΚΑΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΠΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΑΡΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty27/8/2010, 06:41

Ε γραψτε ντε....

Για το real time weather ειπατε διαφορες αποψεις.
Για το συστημα επιλογης ομαδων ειπατε..

Aλλο??

Οτι θελετε γραψτε αφοβα... :cheers:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty28/8/2010, 00:32

Eπανερχομαι μπας και το επισπευσουμε..... Arrow


Θα θελαμε τι γνωμει σας για τους αγωνοδικες και τις ποινες.

Οπως θυμαστε περυσι δοκιμαστηκαν ουσιαστικα δυο σχηματα.
Ενα με 3ς αγωνοδικες και ποινες που επιβαλλονταν για το επομενο GP.
Eνα με 1 αγωνοδικη και 1 εφετη και ποινες που επιβαλλονταν σε συνδιασμο...και στο ιδιο GP (προσθεση χρονου) και στο επομενο (θεσεις) grid.

Στα πρωτα μισα του πρωταθληματος δουλεψαμε με αυστηροτητα στις ποινες με βαση τον ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΟ χαρακτηρα της ποινης.
Δηλαδη ακουμπισες?.....ποινη για να μην το ξανακανεις.

Προς το τελος δοκιμασαμε το συστημα....εκανες ζημια?....ποινη γιατι εκανες ζημια....

Γενικα δοκιμασαμε διαφορα για να μειωσουμε τις γκρινιες...(να τις εκμηδενισουμε δεν γινεται)

Επισης.....ειχατε δικαιωμα ως μη εμπλεκομενοι να αναφερετε συμβαντα και να κανετε και εφεση....Σας αρεσε αυτο?

Να μην τα πολυλογω θυμαστε πως λειτουργησε.
Θα θελαμε γενικοτερα τη γνωμη σας για τις ποινες, τους αγωνοδικες και γενικοτερα τι σας αρεσε τι οχι και τι προτεινετε.
Go go go.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty28/8/2010, 00:43

Silkman έγραψε:
Να μην τα πολυλογω θυμαστε πως λειτουργησε.
Θα θελαμε γενικοτερα τη γνωμη σας για τις ποινες, τους αγωνοδικες και γενικοτερα τι σας αρεσε τι οχι και τι προτεινετε.
Go go go.....

Μεγάλεεεεεεεεεεεεεεεεεεε...................μου έδωσες βήμα.............αυτό περίμενα..................τώρα θα δεις....... Laughing bounce 🔨

Για πάμε παιδιά ένας ένας να προλαβαίνω να γράφω........ Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
Silkman
F1aXion Administrator
Silkman


Αριθμός μηνυμάτων : 3252
Τόπος : Αθήνα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty28/8/2010, 01:03

Για να σας προλαβω...μην μπειτε στη διαδικασια να γραφετε 'Εκεινη η ποινη τοτε που εφαγα ηταν αδικη'

Δεν θελω να εξετασουμε συμβνατα εδω...αλλα διαδικασιες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.F1AXION.GR
Spiros Fakis

Spiros Fakis


Αριθμός μηνυμάτων : 378
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΡΗΤΗ

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty28/8/2010, 01:52

Το να μην εισαι εμπλεκομενος και να αναφερεις ενα συμβαν το οποιο εχει να κανει με δυο η και περισοτερα μονοθεσια νομιζω οτι δεν κολαει για πολους και διαφορους
λογους τους οποιους αρκετοι απο εμας καταλαβαινουν.Ας το αναφερουν οι ιδιοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://myf1axionteam.hostoi.com/
Schumi
F1aXion Champion
F1aXion Champion
Schumi


Αριθμός μηνυμάτων : 1388
Τόπος : Λεπτοκαρυα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty28/8/2010, 04:00

Silkman έγραψε:
Eπανερχομαι μπας και το επισπευσουμε..... Arrow


Θα θελαμε τι γνωμει σας για τους αγωνοδικες και τις ποινες.

Οπως θυμαστε περυσι δοκιμαστηκαν ουσιαστικα δυο σχηματα.
Ενα με 3ς αγωνοδικες και ποινες που επιβαλλονταν για το επομενο GP.
Καλο ηταν το συστημα αυτο και θα προτεινω να ξαναγινει με 3 αγωνοδικες αλλα και για να ερθουμε ακομα πιο κοντα στην πραγματικοτητα θα προτεινα αφου δεν εχουμε βετερανους μαζι με τους 3 αγωνοδικες να μπει και σε καθε αγωνα ενας "απλος" οδηγος καθε αγωνα και αλλος και να εχει συμβουλευτικο χαρακτηρα,να λεει μονο την γνωμη του.

Eνα με 1 αγωνοδικη και 1 εφετη και ποινες που επιβαλλονταν σε συνδιασμο...και στο ιδιο GP (προσθεση χρονου) και στο επομενο (θεσεις) grid.
Εδω θα πω οχι.Δεν με αρεσε αυτο το συστημα και ιδικα το οτι εμπαιναν οι ποινες στον ιδιο αγωνα και οχι DT η S&G στον επομενο.το να μπει χρονικη ποινη σε καποιον συγκεκριμενο αγωνα ναι αλλα σε καποιες ιδικες περιπτωσεις πχ οταν κοβει δρομο η πατημα γραμμης εξοδου των πιτ αλλα χωρις να υπαρχει κανενας αλλος κοντα .Αυτα μαλιστα να μπει αλλα το να χασει καποιος μια θεση η θεσεις σε εναν αγωνα για ενα λαθος η ακομα και λαθακι νωμιζω ειναι τραβηγμενο.

Στα πρωτα μισα του πρωταθληματος δουλεψαμε με αυστηροτητα στις ποινες με βαση τον ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΟ χαρακτηρα της ποινης.
Δηλαδη ακουμπισες?.....ποινη για να μην το ξανακανεις.
Αποτρεπτικο χαρακτηρα ναι.Ωραιο ακουγετε ΑΛΛΑ δεν ειναι ολα εσκεμμενα .Καποια καλιστα μπορουν να χαρακτηριστουν και αγωνιστικα συμβαντα πραγμα που δεν εγινε με κανενα.Θυμαμαι Μανουσακη - Παμπο στην Ουγγαρια αν το θυμαστε δεν το λεω για να πω ηταν αδικο η τπτ τετοια απλα σαν παραδειγμα οτι αυτο μπορουσε να χαρακτηριστει αγωνιστικο συμβαν.

Προς το τελος δοκιμασαμε το συστημα....εκανες ζημια?....ποινη γιατι εκανες ζημια....

Γενικα δοκιμασαμε διαφορα για να μειωσουμε τις γκρινιες...(να τις εκμηδενισουμε δεν γινεται)
Γκρινια θα υπαρχει παντα Razz .Αλλα πιστευω οτι μπορει να μειωθει αμα οι κανονισμοι ειναι ξεκαθαρει και αν υπαρχει τροπος να ελεξουμε αν τους ΔΙΑΒΑΣΑΝ τα μελοι.Γιατι πιστευω οτι καποιοι δεν τους διαβασαν( και εγω μαζι Razz )


Επισης.....ειχατε δικαιωμα ως μη εμπλεκομενοι να αναφερετε συμβαντα και να κανετε και εφεση....Σας αρεσε αυτο?
Αυτο για μενα προκαλει προβληματα.Δλδ ειμαι 3ος στο πρωταθλημα πχ και ο Παρισης σαν 1ος εμπλεκεται σε εναν συμβαν με τον Μανουσακη.Τα βρισκουν μεταξυ τους και τελικα δεν υπαρχει προβλημα.Δεν το αναφερει κανενας.Ε το βλεπω εγω και το εκμεταλευομε το αναφερω.Τρωει ενας απο τους 2 ποινη η οποια ειναι προς το συμφερον μου.Ε λογικο ειναι στον επομενο αγωνα να υπαρξουν αντιποινα δλδ να κατσει π Παρισης να δει ολο το replay αμα εχω κανει εγω καμια βλακεια μεχρι να μου βρει κατι.Βασικα αυτος ο κανονας προκαλεσε πιο πολλα προβληματα παρα διευκολινε σε κατι.Αμα καταλαβατε πω το εννοω.

Να μην τα πολυλογω θυμαστε πως λειτουργησε.
Θα θελαμε γενικοτερα τη γνωμη σας για τις ποινες, τους αγωνοδικες και γενικοτερα τι σας αρεσε τι οχι και τι προτεινετε.
Go go go.....


Με απλα λογια θα προτειμουσα το 1ο συστημα με καποιες μικρο αλλαγες. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://twitter.com/Jim_Katelas
Schumi
F1aXion Champion
F1aXion Champion
Schumi


Αριθμός μηνυμάτων : 1388
Τόπος : Λεπτοκαρυα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty28/8/2010, 04:50

Silkman έγραψε:
Ε γραψτε ντε....

Για το real time weather ειπατε διαφορες αποψεις.
Για το συστημα επιλογης ομαδων ειπατε..

Aλλο??

Οτι θελετε γραψτε αφοβα... :cheers:

Αμα καποιος δεν αναφερει καποιο θεμα δεν βλεπω να υπαρχουν αποψης.Πετα κανενα αλλο θεμα Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://twitter.com/Jim_Katelas
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty4/10/2010, 06:51

Θα ήθελα στην αγάπη σας να κάνω μια πρόταση σχετικά με τη λειτουργία των αγωνοδικών.

Για να μην πέφτει το βάρος μόνο σε έναν να βλέπει τα συμβάντα και το replay ενός αγώνα, θα πρότεινα να συμμετέχουν και ακόμη 2 πιλότοι σαν επιτροπή οι οποίοι θα επιλέγονται με τυχαία σειρά από το grid του συγκεκριμένου αγώνα.

π.χ. Υεύθυνος στους αγωνοδίκες είναι ο Γιώργος aka Migiagi και τρέχουμε καλή ώρα στο Μπαχρέιν. Αναλόγως τη συμμετοχή εντελώς τυχαία να επιλεχθούν ακόμη δύο μόνο για το συγκεκριμένο αγώνα να έχουν το ρόλο του αγωνοδίκη σαν επιτροπή με επικεφαλής το Γιώργο. Θα κρατήσουν replay άσχετα πως θα εξελιχθεί ο αγώνας τους και μαζί με το Γιώργο θα επιληφθούν των περιστατικών που θα έχουν λάβει χώρα.

Στον επόμενο αγώνα από το τρέχον grid θα επιλεχθούν δύο άλλοι συνάδελφοι, κατά προτίμηση όχι οι ίδιοι με τον προηγούμενο αγώνα, πιλότοι οι οποίοι ως επιτροπή θα βοηθήσουν και πάλι το Γιώργο.

Αυτό θα βοηθήσει αφενός ο Γιώργος να έχει μια βοήθεια σε κάθε αγώνα αφετέρου θα μας κάνει και όλους τους υπόλοιπους να γινόμαστε σιγά σιγά πιο υπεύθυνοι και φυσικά θα έχουμε πάρει και μια εμπειρία ως αγωνοδίκες τη στιγμή που όλοι γνωρίζουμε πόσο δύσκολη είναι η συγκεκριμένη θέση.

Καλό θα ήταν οι δυο αυτοί πιλότοι να μην είναι από την ίδια ομάδα εκτός κι αν στο grid τρέχουν μόλις 3 άτομα...... Laughing Laughing Laughing

Μια πρόταση κάνω. Τίποτε περισσότερο και αν θέλετε σκεφτείτε το.


υ.γ: Είναι αυτονόητο ότι όποιος επιλεγεί για βοηθός αγωνοδίκη σε κάποιον αγώνα και εγκαταλείψει για κάποιο λόγο να μην μπορεί να ποτήσει ESC και να φύγει για να έχει όλο το replay του αγώνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty9/10/2010, 09:00

Μόνος μου γράφω......ελπίζω να μη τα διαβάζω και μόνος μου..... lol!

Θα ήθελα μαι διευκρίνηση σχετικά με το άρθρο αυτό του κανονισμού

Παράθεση :
5.d. Aστοχία στον κινητήρα, θα τιμωρείται με ποινή 10 θέσεων στην εκκίνηση του επόμενου αγώνα αν οι αγωνοδίκες διαπιστωσουν το παράπτωμα, ή αυτό καταγγελθεί απο οδηγό, μετά το πέρας του τρέχοντα αγώνα.

Αν η αστοχία προκληθεί π.χ. από κιβώτιο....δηλ κάποιου του έβγαλε βλάβη το κιβώτιο και παρέδωσε το πνεύμα ο κινητήρας θα πάρει ποινή 10 θέσεων στον επόμενο αγώνα ή 5 θέσεων όπως είναι στην πραγματικότητα (βέβαια στην πραγματική εννοούμε την αλλαγή κιβωτίου πρίν...).......

Μπορούμε να το διευκρινήσουμε ?

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
????????
Επισκέπτης




Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty9/10/2010, 09:37

Πως θα διαπιστώσεις ότι επειδή είχες βλάβη στο κιβώτιο κάηκε ο κινητήρας για να αποδόσεις την αιτία στο κιβώτιο και όχι στον κινητήρα; Νομίζω όταν εγκαταλείπεις αποδίδει μια αιτία. Η' θα λέει engine ή gearbox ή suspension ή accident ή ό,τι άλλο. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει να γράφει gearbox,engine μαζί. Τώρα αν έχεις βλάβη στα ηλεκτρονικά και χάσεις κάποιες ταχύτητες και κάψεις τον κινητήρα με την χρήση των ταχυτήτων που απέμειναν, η αστοχία πιστεύω πρέπει να αποδοθεί στον κινητήρα. Κι αυτό γιατί είναι επιλογή σου να εγκαταλήψεις πριν κάψεις τον κινητήρα. Είναι στο χέρι σου δηλαδή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Migiagi
F1aXion Champion
F1aXion Champion
Migiagi


Αριθμός μηνυμάτων : 237
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty9/10/2010, 10:31

Όπως το είπε ο Cabinio, θα κοιτάμε την αιτία που αποδίδει το sim στο τέλος. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ να γράφει gearbox σαν αιτία. (Άλλοι μπορεί να έχουν δει δεν ξέρω.)

Πάντως αν γράφει engine θα είναι ποινή 10 θέσεων
Αν γράφει gearbox θα είναι 5 θέσεις στο grid του επόμενου αγώνα.


Και όπως πολύ σωστά το είπε ο Cabinio στο χέρι του οδηγού είναι να γλυτώσει την ποινή του.

Π.χ. αν κάποιος δει τον κινητήρα του να καπνίζει μειώνει το γκάζι και το πηγαίνει όσο μπορεί πιο προσεκτικά στα pit και εγκαταλείπει τον αγώνα. Έτσι δεν θα έχει ποινή 10 θέσεων στην εκκίνηση, γιατι σαν αιτία θα του γράφει DNF και όχι engine.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty13/10/2010, 09:21

Migiagi έγραψε:

Πάντως αν γράφει engine θα είναι ποινή 10 θέσεων
Αν γράφει gearbox θα είναι 5 θέσεις στο grid του επόμενου αγώνα.

Στάσου .....στάσου κύριε αγωνοδίκα.......μη βιάζεσαι........ ναι είναι όντως από gearbox η αιτία ......... στάσου κύριε αγωνοδίκα........έστειλα το setup στην ομάδα να το ελέγξει στην προσομείωση ( α ρε Parasol....που είσαι....?)....... και έκαναν εξομείωση και είδαν όντως ότι η αιτία είναι το gearbox......στάσου κύριε αγωνοδίκα........μη βιαστείς......μη μου κόψεις τα φτερά τώρα που άρχισα πάλι να πετάω.....(από χαρά εννοώ...)....... στάσου κύριε αγωνοδίκα......ο Λ φταίει που πέταξε την πέτρα...... Laughing Laughing Laughing Laughing .....( τον πόνο μου λέω ο άτυχος)....... Laughing Laughing Laughing


Πέρα από την πλάκα να ρωτήσω στο log δεν φαίνεται κάτι περισσότερο στα θέματα των προβλημάτων που εμφανίζονται στο τέλος?

Και μια διευκρίνηση. Όταν λέμε ποινή 10 θέσεων στον επόμενο αγώνα, αν εγώ πάρω την 7η θέση (τρομάρα μου θέλω και την 7η.... lol! ) θα εκκινήσω στον αγώνα από την 17η θέση? Γιατί αν είναι έτσι έχεις ήδη διαφορά μερικών δευτερολέπτων από τους μπροστά με το καλημέρα........ Razz

Παράδειγμα: π.χ. στον επόμενο αγώνα ας πούμε ότι είμαι ο μοναδικός με ποινή 10 θέσεων και για κάποιους λόγους οι συμμετοχές είναι ας πούμε 12...... Γίνονται οι κατατακτήριες και παίρνω την 9η θέση. Στο grid στην εκκίνηση θα τοποθετηθώ στην 19η θέση, κι ας έχω κενές μπροστά μου, ή απλά θα πάρω τη 12η θέση?

Μπορούμε να το διευκρινήσουμε αυτό?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
Fugitiv3R
F1aXion Administrator
Fugitiv3R


Αριθμός μηνυμάτων : 2829
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty13/10/2010, 09:41

Εννοείται ότι απλώς θα είσαι τελευταίος στο grid.......Με αυτήν την έννοια θα έπρεπε το BOTG να είναι στην 24η θέση... Άρε Αρμάδα, σας έχει αλλάξει τα φώτα ο μικρός μάλλον, ε;; Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://fugitiv3r.blogspot.com/
Billie Jean

Billie Jean


Αριθμός μηνυμάτων : 110

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty13/10/2010, 09:56

Εγώ πάντως όπως είπα και στον Λευτέρη προτείνω τώρα που είναι νωρίς ακόμα να καταργηθεί ο εν λόγω κανόνας. Και να μην τιμωρηθούν οι του Βahrain. Είναι πιο πολύ random το σπάσιμο. Aλλωστε οποιος θέλει να πιέσει τον αγώνα με πιο πολυ boost αν του σπάσει, το πληρώνει επιτόπου. Ο Λευτέρης ας πουμε το πλήρωσε ήδη (που δεν εφταιγε κιόλας). Εχασε 15 βαθμούς. δεν χρειάζεται να πάει στην Αυστραλία σχεδόν τελευταίος. Ακόμα αν σε ακουμπήσει κάποιος, χωρις να φταις, παλι μπορει να σπάσει αργότερα. Και δαρμένος και γδαρμένος δλδ!

Και στην πραγματικότητα εννοείται οποιος εγκαταλείπει απο κινήτηρα δεν παιρνει ποινή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty13/10/2010, 10:06

Fugitiv3R έγραψε:
Εννοείται ότι απλώς θα είσαι τελευταίος στο grid.......Με αυτήν την έννοια θα έπρεπε το BOTG να είναι στην 24η θέση... Άρε Αρμάδα, σας έχει αλλάξει τα φώτα ο μικρός μάλλον, ε;; Laughing Laughing

Καλύτερα Ιορδάνη να μου αλλάζει τα φώτα εμένα ο μικρός παρά να βρεθεί αύριο ένας τρελός Αρμάδα και να σου βρίσκει παράθυρα στους κανονισμούς και να σε χτυπάει σα χταπόδι με τυχόν....το ξαναγράφω...με τυχόν ανακρίβειες που θα βρίσκει....... lol! lol! lol! lol!

Γιατί ο κανονισμός λέει ποινή 10 θέσεων....... και όχι ποινή 10 θέσεων στο grid.......και εδώ στην F1 Axion από εποχής XAD (διάβασέ με κι αλλιώς) grid εννοούμε τις συμμετοχές. Το ξέρω ότι δεν πήγε κανένας στην 24η θέση με BOTG αλλά πάντα πηγαίνει μετά τον τελευταίο........ Άλλο να λες ποινή 10 θέσεων και άλλο ποινή 10 θέσεων στο grid.......

Και μη μου πεις ότι είσαι ψείρας και παίζεις με τις λέξεις.......εγώ ρωτάω για να μην έχω πρόβλημα με εμένα με τον εαυτό μου δηλ και για να είμαι σίγουρος ότι εφαρμόζω αυτά που έχουν γραφτεί.......

Με χιούμορ τα λέω αλλά είναι καλύτερα να διευκρινίζονται για να γνωρίζουμε όλοι και πως εφαρμόζεται κάτι. lol!


υ.γ. Από ηλεκτρικά έμεινα τελικά.......μου στείλαν mail από Αγγλία......... bounce Laughing lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
????????
Επισκέπτης




Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty13/10/2010, 10:49

Εγώ Billie ξέρω ότι στην F1 τρως ποινή αν εγκαταλήψεις από κινητήρα. Κι αυτό γιατί αν καεί ο κινητήρας, τον αλλάζεις. Και επειδή τον άλλαξες, τρως ποινή, λόγω του περιορισμένου αριθμού που υποχρεούσαι να χρησιμοποιήσεις για συγκεκριμένο αριθμό αγώνων. Το ίδιο ισχύει και για τα κιβώτια ταχυτήτων. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Αν λοιπόν τίθεται θέμα, θα ήταν καλύτερα να συμπληρωθεί ο κανονισμός και όχι να καταργηθεί. Να συμπληρωθεί δηλαδή με τον όρο να χρησιμοποιείς έναν κινητήρα για Χ αγώνες. Αν τον καταστρέφεις και τον αλλάζεις τρως ποινή. Αν τον καταστρέψεις στον τελευταίο αγώνα χρήσης του και τον αλλάξεις με τον καινούργιο για τους επόμενους αγώνες, όλα είναι φυσιολογικά και δεν τρως ποινή.
Από την άλλη ξέρω μερικούς που τρέχουν με χαμηλό radiator και τους καίνε. Οπότε ας μην έχουν το παράπονο ότι κάηκε... ας προσέξουν το setup τους.

Με αφορμή λοιπόν αυτά, ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Έχω παρατηρήσει σε practice μετά από μερικά χτυπήματα σε ντουβάρια κτλ, ότι το car δύσκολα σπάει. Έχω χτυπήσει άσχημα κι όμως όχι μόνο δεν έφυγε τίποτα πάνω από το μονοθέσιο, αλλά δεν υπέστει καμία απολύτως βλάβη. Έχω κάνει μετωπική και ούτε γραντζουνιά. Ξαφνιάστηκα λοιπόν όταν στον αγώνα μετά από μια όχι και βίαιη επαφή έφυγε αεροτομή και ρόδα και εγκατέλειψα :scratch:
Είναι τελικά τόσο πολύ μικρότερο το damage στο FS09; Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο Question :suspect:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Migiagi
F1aXion Champion
F1aXion Champion
Migiagi


Αριθμός μηνυμάτων : 237
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty13/10/2010, 12:29

Armada έγραψε:

Γιατί ο κανονισμός λέει ποινή 10 θέσεων....... και όχι ποινή 10 θέσεων στο grid


5.d. Aστοχία στον κινητήρα, θα τιμωρείται με ποινή 10 θέσεων στην εκκίνηση του επόμενου αγώνα


Αυτό λέει φίλε μου, και όχι αυτό που λές. Τι πρέπει να διευκρινίσουμε καλύτερα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Armada

Armada


Αριθμός μηνυμάτων : 264
Τόπος : Ελλάδα

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty13/10/2010, 13:09

Migiagi έγραψε:
Armada έγραψε:

Γιατί ο κανονισμός λέει ποινή 10 θέσεων....... και όχι ποινή 10 θέσεων στο grid


5.d. Aστοχία στον κινητήρα, θα τιμωρείται με ποινή 10 θέσεων στην εκκίνηση του επόμενου αγώνα


Αυτό λέει φίλε μου, και όχι αυτό που λές. Τι πρέπει να διευκρινίσουμε καλύτερα?


Έλα Γιώργο όλα εντάξει είναι......είπαμε το δικό μου μυαλό παίζει με τις λέξεις......το κατάλαβα.........αν το grid (συμμετοχές-παιδάκια-ανθρωπάκια) είναι 10 και έχω ποινή 10 θέσεων είτε προσπαθήσω για την pole είτε όχι ένα και το αυτό είναι......οπότε δεν κάνω και κόπο να κάνω κατατακτήριες......... Laughing Laughing Laughing Laughing ....ενώ αν ήταν 10 θέσεις όπως λέει εκεί ο κανονισμός άσχετα με το πόσοι είναι το grid (συμμετοχές-κ.λ.π) ότι θέση πάρεις +10 παρακάτω λόγω ποινής.......δηλ 8ος στις κατατακτήριες 18ος στην εκκίνηση όπως λέει ο κανονισμός και ας έχεις κενά μπροστά σου.........ελπίζω να με κατάλαβες.......εδώ έχει σημασία να σκιστείς για μια καλύτερη θέση γιατί άλλο να είσαι στην 19η θέση κι άλλο στην 10η αν φυσικά καταφέρει κάποιος να σου πάρει εσένα την pole..... lol! lol! lol!

Grid=συμμετοχές τουλάχιστον εδώ στην F1 Axion........γι αυτό λέμε τι grid είχαμε σήμερα? πόσοι ήταν στο grid......και φυσικά το BOTG Bak of The Grid που είπε κι ο Ιορδάνης πάει πίσω από την τελευταία συμμετοχή........

Anyway συνεχάμε.......την απάντηση που ήθελα -διευκρίνηση εγώ προσωπικά την πήρα......... όταν σπάει ο κινητήρας μου παίρνω ποινή 10 θέσεων στην εκκίνηση του επόμενου αγώνα.....



υ.γ: Ερώτηση κουίζ....... Αν σε έναν αγώνα οι συμμετοχές είναι μόλις 5.....δηλ έχουμε grid από 5 μονοθέσια εγώ που έχω ποινή 10 θέσεων που θα τοποθετηθώ ?

α) πίσω από τον 4ο?
β) προσπαθώ για μια καλύτερη θέση κι αν πάρω την pole πάω στη 11η θέση?
γ) αν δεν πάρω χρόνο και μείνω απλά 5ος μετακινούμαι στην 16η?
δ) τίποτε από τα παραπάνω.......

Πως θα εφαρμοστεί ο κανονισμός σε ένα τέτοιο grd? Δεν είναι άδικο για τον πρώτο που χαροπαλεύει για την pole να έχει και τον τιμωρημένο ακριβώς από πίσω του? Το σόϊ ποινή πήρε τότε κάποιος?


Έχω και cockpit πάμε μια βόλτα.......... Laughing lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-haf.org
Stephen

Stephen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κανονισμοί.....σχόλια.....   Κανονισμοί.....σχόλια..... - Σελίδα 4 Empty13/10/2010, 14:48

Ξέχασες το "Δεν γνωρίζω δεν απαντώ"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κανονισμοί.....σχόλια.....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 10Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΧΟΛΙΑ
» Σκέψεις....
» Κανονισμοί Forum F1aXion

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: F1aXion - Κέντρο Πληροφοριών :: Επικοινωνία F1aXion-
Μετάβαση σε: